İngiltere Ankara Anlaşması Vizesinde Dependant NINo Nasıl Alınır?

İngiltere Ankara Anlaşması Vizenizi aldınız ve İngiltere’ye geldiniz. Geldikten sonra neler yapmanız gerektiğini burdaki yazımda anlattım.

Yapılacak bir sürü şeyden bir tanesi de National Insurance numarası almak. Bu numara vergi ödeyebilmeniz ve İngiltere’de sisteme dahil olabilmeniz için gereken bir numara ve herkesin alması gerekiyor.

Dependant olarak NI numarası almanız ise işvereninizin bu numara ile sizin adınıza vergi ve devlet ödemelerini doğru bir şekilde yapabilmesini sağlıyor. Burda önemli bir not olarak eklemeliyim, dependant NI’ın olmadan da işe başlayabilirsiniz. İşe başlamanız için NI numarası sahibi olma şartı kesinlikle yok. Ama işe başladıktan sonra en hızlı bir şekilde NI numarası almanız gerekiyor.

NI numarasına İngiltere’de kısaca NIN ya da NINo denir. Bazı yerlerde bu şekillerde görürsünüz.

Vize sahibi olarak bunun başvurusunu nasıl yapacağınızı ve nelere dikkat edeceğinizi burdaki yazımda anlattım. Ayrıca ilk başvurunuzda NIN alamazsanız geçici NIN alarak işe başlayabilirsiniz. Ya da NI numarası alana kadar çalıştığınız şirkete başvuru yaptığınızı ve sonucu beklediğinizi söyleyebilirsiniz, kabul ederler, örnekleri var.

Bu yazımda ise vize sahibi olarak değil de sizin vizenize bağlı vize yani dependant vizesi ile İngiltere’ye gelenlerin NI numarasını nasıl alacağını anlatacağım.

Öncelikle şunu söylemeliyim. Dependant olarak NIN almak vize sahibi olarak NIN almaktan daha kolay. Yapmanız gereken sadece başvurunu yapmak, mülakata gitmek ve mülakatı yapıp ilgili evrakları sunmak. Sonra NIN yani sosyal güvenlik numaranız adresinize matbuu bir belge olarak zarf içerisinde geliyor.

Dependant vize sahipleri ister kendi işlerinde isterlerse de bir işyerinde çalışabiliyorlar. Ankara Anlaşması Vizesi’nin asıl sahibi gibi sadece kendi işlerinde çalışacaklar gibi bir kural yok. Dolayısıyla dependant vize sahiplerinin kendi işlerine sahip olup olmadıklarını ispatlaması gibi bir durum yok.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  Vize İçin Ne Kadar İngilizce Bilmeliyim?

İlk iş olarak NIN – National Insurance Number Nasıl Alınır? başlıklı yazımda yer verdiğim NIN başvuru hattını aramanız gerekiyor. Bu numarayı aradığınızda oldukça sabırlı olmanız gerekiyor zira başvuru sayısının çokluğundan dolayı oldukça zor sıra gelen bir numara. Kesinlikle beş dakika bekledim cevap alamadım diye kapatmamalısınız.

Çağrı merkezi görevlisi size birkaç soru soracak. Bu sorular vize türü, doğum tarihiniz, ülkeye giriş tarihiniz, ev adresiniz vs. gibi kişisel ve vize bilgileri. Bunları cevapladığınızda JobCentre isimli merkezlerden birine randevu veriyor. Randevu genelde 1-2 hafta sonrasına oluyor. Randevu tarihi ve yerini not alıyorsunuz. Tabii bu randevudan önce ev adresinize bir belge geliyor ve randevunun tarihi ve randevu yerini yazılı olarak öğrenmiş oluyorsunuz.

Randevu günün gelince bu belge ile randevu verdikleri JobCentre ofisine gidiyorsunuz. Randevuna giderken bu belgeyi mutlaka götürmelisiniz. Çünkü bu belgeyi götürmezseniz orda randevusuz gelenlerle aynı kategoriye alınıp uzun süre sıra bekleme ihtimaliniz var.

Bu belgeyi yanınızda götürürseniz işleriniz daha hızlı ilerliyor.

JobCentre ofisindeki memur size vizenizle ilgili sorular soruyor. İngilizce mülakat yapıyor. Eğer İngilizceniz yeterli değilse önceden bildirerek tercüman talep edebiliyorsunuz.

Mülakat sırasında pasaport, BRP kartı, sizib ve asıl vize sahibinin polis kaydı belgesi, evlilik cüzdanı, eğer işe başladıysanız işyerine dair bilgiler ve ev adresinizi belgeleyen council tax ya da su, elektrik faturası ya da benzeri bir belge göstermenizi istiyor. Bu belgeleri alıkoymuyor. Ya fotokopisini çekip kopyasını alıyor ya da ilgili belgeyi kontrol edip size geri veriyor.

Mülakatta çok çeşitli sorular gelebilir. Ama genelde İngiltere’de siz ve asıl vize sahibinin yasal bir statü ile kalıp kalmadığınızı ve doğru bilgiler verip vermediğinizi anlamaya yönelik sorulardan oluşan bir mülakat.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere’ye Geldikten Sonra Yapılacaklar

Mülakatın sonunda size bir başvuru takip numarası veriyor. Bir aksilik çıkarsa ya da 4-6 hafta süre içerisinde cevap gelmezse verdiği telefon numarasından bilgi almanızı istiyor.

Mülakattan 2 hafta sonraki süre içerisinde NI numarasını içeren belge ev adresinize posta ile geliyor. Burda çok dikkat etmeniz gereken konu ev adresinizi doğru vermen ve kontrol etmeniz. Eğer adresinizde yanlışlık olursa hem mülakatını bildiren belge hem de NI numarasını içeren belge ya yanlış adrese gider ya da size gönderilmez.

Dependant olarak yaptığınız NIN başvurusunda genelde bir sorun çıkmıyor ve NIN alabiliyorsunuz.