İngiltere Gerçekten de Sınırsız Oturum Hakkını Kaldırdı Mı?

============================================
Güncelleme: 23 Haziran 2018 – Bu yazıyı İngiltere Vize Ofisi’nin (UK Home Office) süresiz oturum iznini durdurma kararı ile ilgili yazmıştım. Geçtiğimiz günlerde İngiltere Vize Ofisi bu konuda yeni bir güncelleme yaptı. Ankara Anlaşması’nın bazı kurallarını güncelledi. Eskiden 4 yılda alınan süresiz oturum artık 5 yılda alınabilecek. En azından süresiz oturumun durdurulma ya da kaldırılma gibi birşey yok. Yani süresiz oturum devam ediyor. Sadece Ankara Anlaşması ile gelenler için 4 yıldı, şimdi artık 5 yılda başvurulabiliyor. Süresiz oturum sonrasında da yine vatandaşlık mümkün.
============================================

İngiltere Gerçekten de Sınırsız Oturum Hakkını Durdurdu Mu?

Hemen cevap vereyim, hayır kaldırmadı.

Sadece şu anda sınırsız oturum başvurusu almıyor. Bu bir daha sınırsız oturum vermeyecek anlamına gelmiyor. Bu anlama gelmediği gibi bu hakkın kaybolacağı anlamına da gelmiyor.

İngiltere’ye Ankara Anlaşması Vizesi ile gelenlerden 4 seneye dolduranların şu anda sınırsız oturuma başvurma imkanları yok. Durdurduldu. Fakat bu hiç olmayacak anlamına gelmiyor.

Bu konudaki yeni kurallar belirlenince elbette yeniden başlayacak ve İngiltere’ye Ankara Anlaşması ile gelenler sınırsız oturum başvurularını yapmaya devam edecekler. Bu konuda İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın ilgili çalışmayı yapması ve kuralları belirlemesi bekleniyor. Bu da zaman alan birşey ve bir süreç.

Ortalıkta her zamanki gibi bir sürü şehir efsanesi dönüyor ve ve haberler sanki sınırsız oturumlar kaldırılmış gibi veriliyor. TRT bile haberi böyle verdi, diğer medya kuruluşları da.

En doğru haberi “İngiltere Ankara Anlaşması kapsamında Türk vatandaşlarının süresiz oturum izni koşullarını değiştiriyor” diyen BBC Türkçe verdi. En doğru haber ve yorum bu. Bir kural değişikliği sözkonusu fakat sınırsız oturumun kalktığı felan yok.

Bir de İngiltere İçişleri Bakanlığı bu kararı Ankara Anlaşması ile ilgili gelip sınırsız oturum alırken problem yaşayan ve İçişleri Bakanlığı’na dava açan ve davayı kazanan Hacer Aydoğdu’ya bağladı. Hatta davanın ismi -Aydoğdu Davası- olarak geçiyor.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere’de NINo – National Insurance Number Nasıl Alınır?

İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın bu yaptığı hem çok yanlış hem de insan haklarına aykırı. Neden derseniz; binlerce insanı etkileyecek bir konuda bir davaya göre karar vermek ve o davaya sözkonusu olan kişi Hacer Aydoğdu Hanım’ı böyle toplumun önüne atmak bence İngiltere İçişleri bakanlığının yaptığı çok büyük bir yanlış ve kendilerini küçültmekten başka bir işe yaramıyor.

İngiltere Brexit yaparak büyük bir hata yaptı. Yukarda bahsettiğim uygulama ve benzerleri ile de bu hatasına devam ediyor. Irkçılık ve yabancı düşmanlığı İngiltere’de giderek yükseliyor. Polonyalı ve Romanyalılar’a git diyemediler ve diyemiyorlar. Onların yerine Türkler gibi aslında İngiltere’de diğer toplumlara kıyasla çok az nüfusa sahip Türkler’i kullanarak yabancıları istemediklerini belirtiyorlar ve alttan alta diğer topluluklara mesaj veriyorlar.

Hatırlarsanız bir takım İngilizler Brexit kampanyası sırasında hiç utanmadan arlanmadan -Türkiye Avrupa Birliğine Giriyor, Yakında Heryeri Türkler Basacak- şeklinde billboard reklamları vermişlerdi.

İngiltere İçişleri Bakanlığı da bu tür yabancı düşmanlığı içeren şeylere alet oluyor. Yıllardır süregelen uygulama bir kişinin açtığı ve kazandığı dava ile değişiyorsa İngiltere’nin vay haline. Gelişmiş bir Avrupa Ülkesi kategorisinde yer alan bir ülkeye hiç yakışmıyor ve insanın burnuna yabancı düşmanlığı kokularından başka birşey gelmiyor.

Peki bundan sonra ne olacak? Olacak belli; muhtemelen sınırsız oturum alma hakkının kurallarını sıkılaştıracaklar. 1 yıl daha uzatıp 5 yıl oturma şartı getirebilirler. Yani eskiden 4 yılda alınan sınırsız oturum muhtemelen 5 yılda alınabilecek. Her aile ferdi için para ödeme şartı getirebilirler. Bunlar henüz belli değil. Bekleyip göreceğiz.

İnternette, sağda solda ilgili davayı açan ve kazanan Hacer Aydoğdu Hanım’a yüklenmenin manası yok. Bu yakışık alan bir durum değil. Hacer Aydoğdu davasını açtı ve kazandı. Bundan sonra ne yapsın? Binlerce sterlin avukatlık masrafını kendisi karşılayıp içişleri bakanlığının ilgili şerh kararını mı değiştirtsin? İnternette Hacer Aydoğdu Hanım’a yüklenenler çok biliyorsa kendileri tüm bu avukat masraflarını karşılaşın ve dava açıp konuyu takip etsinler.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi 3 Yıllık Uzatma Nasıl Alınır?

Vizesiz Dünya blogunu yazan göçmenlik uzmanı Tamer Ulay blogunda açıkladı; İngiltere İçişleri Bakanlığı bu kararı vermeden önce 1 yıldan fazla beklemiş. Dava açan felan olmamış. Türk toplumu yine duyarsız kalmış ve yine birlik olamamış. Durum böyleyken bir insan yüklenmek haksızlık.

Ayrıca koskoca İngiltere’nin bu durumlara düşmesi ve böyle ucuz numaralara tenezül etmesi gerçekten komik ve İngiltere’yi gülünç duruma düşürüyor. Brexit ile zaten yeterince rezil oldular, bir de böyle uygulamalar ile iyice rezil olacaklar.

Yabancı düşmanlığı hiçbir toplumu ileri götürmez. Aksina geriye götürür. İşte gördük Almanlar’ın halini. İkinci Dünya Savaşı’nda yaptıklarını hala temizleyemediler ve bin yıl daha geçse temizleyemezler.

Göçmenler bir toplumun dinamiğidir. Amerika’ya, Kanada’ya bakan göçmenlerin o toplumlara neler kazandırdığını görür ve göçmenlere kapıyı kapatmak yerine onlara kucak açar.

Umarım İngilizler meydanı kendi içlerindeki yabancı düşmanlarına bırakmazlar ve yaptıkları yanlışlardan artık dönerler.

İngiltere’deki Türk toplumuna düşen panik yapmadan normal hayatına, işine, gücüne devam etmek ve birlik olmaktır. İmkanı olanlar İngiltere İçişleri Bakanlığı’na dava açmaktan ve konuyu mümkün olan her platformda gündeme getirip protesto etmekten çekinmesin.