İngiltere’de Aile Hekimine Kaydolma

İngiltere’de sağlık hizmetleri herkes için ücretsizdir. Bunun için oturum izni ya da İngiltere Vatandaşlığı şartı aranmaz. Buraya öğrenci vizesi, Ankara Anlaşması vizesi, sponsorlu vize, vs. ne ile gelirseniz gelin, sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanırsınız.

Gelir gelmez yapmanız gerekenlerden biri de aile hekimine kaydolmaktır. Yaşadığınız yerdeki en yakın aile hekimine yani İngiltere’deki söylenişi ile GP’ye gidip kayıt yaptırmanız gerekir. (GP: General Practitioner)

Aile hekimine kaydolmak şarttır zira aile hekimine gitmeden hastaneye -acil durumlar dışında- gidemezsiniz. Eğer sağlık durumunuz hastaneye gitmeyi gerektirecek birşey ise önce aile hekimine gitmeli ve ordan sevk almalısınız.

İngiltere’de aile hekimleri düzgündür, düzgün hizmet verirler. Hastalandığında telefonla ya da şahsen randevu alarak gidersiniz ve doktor sizin durumunuza göre ya aile hekimliği çerçevesinde çözüm bulur ya da sizi hastaneye sevkeder. Bu tamamen sağlık sorununun ne olduğuna bağlı.

Telefon ve şahsen randevu almanın yanında online randevu da alabilirsiniz zira yakın zamanda birçok bölgede aile hekimleri online randevu hizmeti de başlattı.

Ayrıca aile hekimi sizinle hastane arasında köprü görevi de görür. Hastanede yapılan teşhis, muayene, vs. gibi şeylerle ilgili size yazılı mektuplar gönderilir. Bunlar önce aile hekimine gelir, ordan size gönderilir.

İngiltere’de aile hekimi ve hastaneler hizmet kalitesini korumak amacı ile buralara işiniz düştüğünde sonrasında size yazılı mektup gönderir ve yapılan teşhis, tanı, tahlil ve tedavi hakkında bilgi verirler.

Aile hekimine kaydolmak için google’da “How to register with a GP practice” yazarak arama yaptığınızda İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi’nin yani NHS’nin bu konudaki sayfasını bulabilirsiniz. Sayfanın tam linkini aşağıda veriyorum fakat olur da link değişirse dediğim gibi bu cümle ya da benzeri ile google’da aratarak bulabilirsiniz. Aile hekimi ile ilgili İngiltere Saülık Bakanlığı sitesindeki link:

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  Türkiye’deki Adresinizi İngiltere’ye Aldırma İşlemi

https://www.nhs.uk/using-the-nhs/nhs-services/gps/how-to-register-with-a-gp-practice/

Burda aile hekimine kaydolmak için yapılması gerekenleri detaylıca anlatıyor.

Burda bahsedilen önemli şeylerden bir tanesi de Find GP services sayfasına link vermesi. Bu sayfanın linki  ise şurda:

https://www.nhs.uk/Service-Search/GP/LocationSearch/4

Bu linkteki sayfadan kaldığınız yerin posta kodunu yazıp size en yakın aile hekimini buluyorsunuz ve oraya gidip bir form doldurup aile hekimine kaydoluyorsunuz. Bu formda genel bilgiler var ve zaten formu doldururken size ordaki görevliler yardımcı oluyor. Birşey sormaktan çekinmeyin zira işleri bu ve oldukça yardım ediyorlar.

Aile hekimine kaydolduktan sonra artık İngiltere’de sağlık sistemine kayıtlısınız. Siz ya da aile fertleriniz bu aile hekiminden hizmet alıyor. Eğer aile hekimliğine aşan bir sağlık konusu varsa gerek görürlerse hastaneye sevkediyorlar ama sağlıkla ilgili konularda ilk bağlantı noktan burası. Direk hastaneye acil durumlar dışında almazlar.