İngiltere’de Aylık Masrafım Ne Olur?

İngiltere’de yaşamaya karar verdiniz. Bunun için Ankara Anlaşması Vizesi’ne başvurdunuz ya da İngiltere’de sizi işe alacak ve vizenize sponsor olacak bir firma buldunuz ve artık İngiltere’de yaşamaya hazırsınız.

En çok merak edeceğiniz şey her ay ne kadar para harcayacağınız ve normal bir yaşam sürebilmeniz için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğudur. Yani İngiltere’deki yaşam giderleri ne olur diyorsunuz ve aylık yaşam giderlerinin toplamını hesaplamak istiyorsunuz.

İngiltere’de aylık masrafınız ne olur? Sizlere bu yazımda İngiltere’de aylık ortalama masrafınızın ne kadar olacağını anlatmaya çalışacağım.

İngiltere birçok açıdan yaşanmaya değer bir ülke. Güneşi az görür ve bizim Türkiye’deki yemekleri orda bu kadar kolay ve çeşitli bulamazsınız fakat iş imkanlarının çokluğu, insanlarının saygılı olması, şehirlerin düzenli olması, tarihe olan saygı, ülkenin hakkaniyet ve demokrasi ölçüleri ile yönetiliyor olması insanları bu ülkeye çeken faktörler. Birçok kişi ya dil öğrenip kendini geliştirmeye ya da bir süre çalışıp para biriktirmeye İngiltere’ye gidiyor. Bunların bir kısmı birkaç sene kalırım diye geldiği İngiltere’yi seviyor ve yerleşiyor.

İngiltere’de yaşamla ilgili herkesin hemfikir olduğu şey güneşin az olduğu ve yemeklerin kötü olduğu değil. Diğer en meşhur şikayet konusu da ülkede yaşamın pahalı ve hatta söz konusu olan Londra’da yaşam ise çok pahalı olduğu. Bu sadece bizler için böyle değil, bugün İngilizler bile İngiltere’yi ve özellikle de Londra’yı çok pahalı buluyor.

İngiltere’deki pahalılık ile ilgili birçok sebep sayabiliriz. Bunu İngilizler’e sorsak bir sürü şey sıralarlar. Ama bizi ilgilendiren en temel faktör İngiltere para birimi sterlinin bizim paramız liradan daha değerli olması. Öyleki sterlinin lira karşısındaki değeri dolar ve eurodan da fazla.

Sadece bu etken bile ülkeyi biz Türkler için pahalı yapıyor. Bir de buna ülkenin kendi nedenleri ile gelen pahalılık eklenince İngiltere, Türkiye’den giden biri için iyice pahalı bir ülkeye dönüşüyor.

İngiltere’nin parasının bizim paramızdan değerli olmasının yanında pahalılığa yol açan diğer sebepleri şöyle sıralayabiliriz;

 • İngilizce bir dünya dili olduğu için dünyada bu dili bilen herkes önce İngilizce bilen ülkelere gitmeyi deniyor ve İngiltere de bu talepten nasibini alıyor
 • Dünyadaki önemli finans merkezlerinden biri ve bir cazibe merkezi, bu da zenginleri ülkeye çekiyor ve bu zenginler fiyatları yükseltiyor
 • Ülkede topraklar tarıma pek elverişli değil. Bu nedenle tarım ürünleri ithal ediliyor ve bunun bir maliyeti var
 • Ülke petrol, doğal gaz gibi doğal kaynak açısından zengin değil, bu konuda da dışa bağımlılık fiyatlara yansıyor
 • Bir ada ülkesi olduğu için arazi sınırsız değil, bu durum ev kiralarını ve ev fiyatlarını yükseltiyor
 • Ülkede sanayi ve hizmet sektörü oldukça gelişmiş ve iş imkanları çok. Dünyanın her yerinden nitelikli insanlar İngiltere’ye çalışmaya geliyor ve talep çok olunca fiyatlar artıyor
 • Tarihi, dili, kültürü, müziği ve futbolu ile ülke tam bir marka. Bu da İngiltere’yi her açıdan çekici yapıyor ve yine talep fiyatları yükseltiyor

Pek siz İngiltere’ye gitmeden önce kendi kişisel bütçenizi nasıl hazırlayacaksınız? Ve gittikten sonra bu bütçeyi nasıl tutturacaksınız? Bunun yolu önceden bir araştırma yapıp temel yaşam giderleri ve kişisel harcamaların bir listesini yapmak. Sonra bu listedeki kalemlerin her birinin aylık ne kadar tutacağını bulmak ve bunlardan aylık masrafınızın ne kadar olacağını hesaplamak.

Bu masraf kalemlerine bakalım ve ortalama aylık giderleri hesaplamaya çalışalım. En büyük kalem her yerde olduğu gibi İngiltere’de de barınma, ondan başlayalım.

Kira

Her zaman ilk halledilmesi gereken şey kalacak bir yer bulmak. Diğer her şey kalacak yer bulduktan sonra halledilebilir. İngiltere’de kalacak yer arzı, kalacak yere olan talebi karşılayamamaktadır. Buna bir de herkesin kendi müstakil evine sahip olma arzusu eklenince hem kalacak yer bulmak zorlaşmakta hem de ev kiraları yükselmektedir. Özellikle Londra gibi yerlerde bu durum çok belirgin hissedilir.

Bu durumun diğer bir etkisi de insanların evleri odalara bölerek odalarda yaşıyor olmasıdır. Bunu Türkiye’den giden birine ya da bir Amerikalı’ya söyleseniz çok tuhaf karşılar zira Türkiye’de de Amerika’da da insanlar geniş evlerde rahat rahat oturmaya alışmıştır. Bu birçok ülkede böyledir. Fakat Avrupa, ve özellikle de İngiltere’de insanlar evlerin odalarını paylaşır. Bu paylaşım bizdeki gibi ev arkadaşı olmak şeklinde değildir. Evin sahibi her odayı birbirini tanımayan farklı kişilere kiralar ve birbirini tanımayan insanlar aynı evi paylaşır.

Hal böyle olunca fiyatlar oda kiralama fiyatı şeklindedir. Elbette bir daire ya da ev de kiralayabilirsiniz fakat bu durumda her ay cebinizden çıkacak para 2-3 katına çıkar.

Bu durumun güzel taraflarından biri İngiltere’nin her yerinde yaygınlaşmış olmasıdır. Dolayısıyla oda kiralama konusunda İngiltere’nin her yerinde kültür ve kullanılan terimler vs. hep aynıdır. Uyulması gereken kurallar ve sözleşmeler çok benzerlik gösterir.

Londra’da şehir merkezinde olmayan bir odanın kirası aylık 500 sterlin civarındadır. Bu ücret şehir merkezine yaklaştıkça ve metroya yakınlık, bölgeye olan talep, güvenlik, vs. gibi diğer faktörlere göre de artar. Eğer oda paylaşmak yerine sadece sizin kaldığınız 1 odalı stüdyo daire kiralamak isterseniz aylık kira 1000-1100 sterlinden başlar ve belirttiğim faktörlere göre artar.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  Türkiye’deki Adresinizi İngiltere’ye Aldırma İşlemi

Özetle oda kiralayacaksanız minimum gideriniz aylık 500-600 sterlin, tek odalı tek kişilik stüdyo kiralayacaksanız aylık 1100-1200 sterlin civarındadır.

Ulaşım

İngiltere’de toplu taşıma oldukça yaygın kullanılan bir yöntemdir. Londra metrosu dünyanın en eski ve en geniş metro ağlarından biridir. Londra’da insanlar metroyu çok sık kullanırlar. Yakıt masrafı, aracın sabit masrafları, park ücretleri vs. derken tüm bu masraflardan kaçınmak amacı ile kişisel araç kullanımı yerine metro ve diğer toplu taşıma araçları tercih edilir.

Tek binişlik metro bileti bölgeye göre 2.5-6 sterlin arasında değişir.

Londra’da şehir içi otobüs ve metrolarda geçerli aylık abonman kartının ismi Oyster Card’dır, bu kartın aylık ücreti 81.5 sterlindir. Yani tek binişlik, günlük ya da aylık kart kullandığınızda aylık ortalama 100-120 sterlin toplu taşıma masrafınız olur.

Yeme-İçme

Kira ve ulaşımla birlikte en temel yaşamsal diğer bir konu yeme-içmedir. İngiltere’de öyle Türkiye’deki gibi her zaman her yerde envai çeşit yemek bulamazsınız. Dışarıda yemek yeme çok yaygındır fakat İngiltere yemeklerin kötü olması ile ün yapmıştır. Bu durum Londra gibi çok kozmopolit yerlerde farklı kültürlerin karışması sayesinde değişmiştir. Yani İngiltere’de yemekler kötü düşüncesi -doğru olmayan- bir şehir efsanesidir.

Londra’da dünyanın her ülkesinin restoranlarını bulabilir ve bu ülkelerin  mutfaklarından harika yemekler yiyebilirsiniz. Üstelik bunlar erişilebilir yani herkesin kesesine uygun fiyattadır. Londra bu açıdan İngiltere’nin diğer şehirlerinden çok farklıdır. Her türlü yemeği uygun fiyata bulabilirsiniz.

Fakat buna rağmen İngiltere’de dışarıda yemek pahalıdır. Sabah kahvaltısı için bir kahve ya da çay ve bir sandeviç toplamda 4-5 sterlin tutar.

Öğle yemeği için 6-8 sterlinlik iyi bir yemek ile doyabilirsiniz. 6-8 sterline yiyeceğiniz yemek genelde orta büyüklükte bir porsiyon, dürüm ya da benzer birşeydir. Buna içecek eklerseniz 7-9 sterlin civarında bir masrafınız olur. Eğer restoranda oturayım böyle biraz daha rahat ve bol bir yemek yiyeyim derseniz 10 ila 15 sterlin civarında bir masrafınız olur.

Akşam yemeği için de öğle yemeği gibi bir maliyet çıkar.

Tüm bunları dikkate alarak hesap yaparsak ortalama her öğün 7-10 sterlin yemek masrafınız olur. Günde 3 öğün yerseniz her gün 30-35 sterlin ve ayda 1000 sterlin civarında para yeme içmeye gider. Tabii bu rakam her gün dışarıda yerseniz geçerli.

Eğer evde yemek yaparsanız ve ara sıra evden yemek ya da sandeviç götürürseniz bu rakamı yarıya indirebilirsiniz. Hatta yarıdan da aşağıya indirip baya bir tasarruf edebilirsiniz.

Benim size tavsiyem ayın çoğu günlerinde evde yaptığınız yemekleri sabah ve akşam için evde yemeniz, öğle yemeğini ise evden götürmeniz yönünde. Genelde böyle yaparken ara sıra da dışarda yemek yersiniz ve hem sosyalleşir hem de dünyanın çeşitli mutfaklarını tatma ve tanıma imkanı bulursunuz.

Sabit Faturalar

Oda kiraladığınızda elektrik,su, gaz, internet, vs. gibi aylık sabit faturalar genelde oda kirasının içindedir ve bu rakam Londra için ortalama 100-150 sterlin tutar. Oda kiralarken “all bills included” şeklinde bir ibare görürsünüz, bu oda kirası ücretine “tüm faturalar dahil” anlamına gelir. Oda kiralarken kiraya dahil olan faturaları mutlaka sorun. Oda kiralarken dikkat edilmesi gereken yazımı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bunun yanında aylık kontratlı bir cep telefonu ve hattı alırsanız bunun aylık tutarı 30-50 sterlindir. Eğer Türkiye’den götürdüğünüz cep telefonunu kullanırsanız 10-15 sterline bir cep telefonu paketi bulabilir ve hem telefon hem de cep telefonunuzdan internet kullanabilirsiniz.

Örneğin ben ilk gittiğimde aylık 15 sterlin ödeyerek cep telefonu konuşma, sms ve cep telefonundan internet kullanıyorumdum. Bu 6 aydan fazla bir zaman işimi gördü. Daha sonra kontratlı bir telefon ve bir hat aldım ve şu anda bu şekilde kullanıyorum.

Market Alışverişi

Yukarda evde yemek yapmayı tavsiye ediyorum dedim. Her ay ortalama 800-9000 sterlini sadece yemeğe vermeyi kim ister? Eğer evde yemek yapacaksanız yaşadığınız mahalledeki marketlere ve bakkallara sık sık yolunuz düşer. Her ne kadar yaptığınız yemeklerin masrafı yeme içme tercihlerinize göre değişse de üç aşağı beş yukarı aynıdır. Londra’da haftalık market masrafınız 30-40 sterlin civarında tutar ve bu da aylık 120-160 sterlin eder.

Spor ve Sosyal Etkinlikler

Temel yaşam giderlerini belirledik. Peki ya spor ve sosyal etkinlikler? Kaliteli ve mutlu bir yaşam için bunlar olmazsa olmaz. Neyse ki Londra gibi büyük şehirlerde yaşayacak olursanız bu konuda seçenekleriniz oldukça fazla. Üstelik bir sürü ücretsiz etkinlik de var. Yani her etkinliğe para harcayacaksınız diye bir kural yok.

Bunun güzel tarafı Türkiye’de olsanız bir sürü para verip gidebileceğiniz etkinliklerin çok daha kaliteli olanları İngiltere’de ücretsizdir. Sanat ve çok kültürlülük şehrin tüm damarlarına sirayet etmiştir ve bu da İngiltere’de yaşayanların her zaman çok hoşuna gider. İngiltere’yi cazip yapan faktörlerin başında gelir.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere’de İkinci El Eşyalarımı Nasıl Satarım?

Spor yapmak İngiltere’de bizdeki gibi lüks değildir ve İngiltere’de spor alanları oldukça fazla ve uygun fiyatlıdır. Tutup da küçücük havuza yıllık abone olmak zorunda kalmazsınız ve bir ton para ödemeniz gerekmez. Aylık abone olup, ayda 30-40 sterlin gibi bir ücret ile bir spor merkezine abone olabilirsiniz.

Ayrıca abone olmadan da her girişte 3-5 sterlin ödeyerek te oldukça iyi spor salonlarından faydalanabilirsiniz. Bu seçenek düzenli spor yapma imkanı olmayan ama yine de ara sıra da olsa spor yapan kişiler için daha uygundur zira az kullandığınız bir spor salonuna abonelik ücreti ödemektense sadece gittiğinizde ödeme yaparsınız.

Sinema biletleri biraz pahalı sayılabilir, 10-12 sterlin civarındadır. Tiyatrolar ise 25-50 sterlin arasında değişir. Bu durumda düzenli spor yapıp ayda 1-2 ücretli etkinliğe giderseniz aylık masrafınız 60-70 sterlin eder.

İngiltere’de örneğin en büyük şehir ve başkent olan Londra’da yaşamanın güzel tarafı bir sürü yeşil alan ve çok sayıda ücretsiz etkinliğin olmasıdır. Bunlardan faydalanarak aylık spor ve sosyal yaşam masraflarınızı en aza indirebilirsiniz.

Giyim-Kuşam

İngiltere’de yaşarım ve giyim-kuşam alışverişimi Türkiye’den yaparım diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu elbette mümkün. Fakat hayatın yoğunluğundan Türkiye’ye o kadar sık gelmek mümkün olmayabilir. Neyse ki İngiltere’nin her yerinde ve Londra’da giyim-kuşam alışverişini uygun fiyata yapabileceğiniz yerler var. Giyim-kuşam üzerine bir sürü zincir mağaza var. Her bütçeye uygun bir yer mutlaka bulunur.

Bir de İngiltere’de ikinci el modası çok yaygındır. İnsanlar çok tarz kıyafetleri çok çok uygun fiyata ikinci el dükkanlarından ya da charity shop dediğimiz gönüllü kuruluşların mağazalarından temin eder. Örneğin normalde 150-200 sterlin vereceğiniz bir elbiseyi buralardan 50 sterline ya da 300-400 sterlin vereceğin bir çanta ya da ayakkabıyı buralardan 50-60 sterline alabilirsiniz. Çok lüks şeylerin ikinci eli oldukça uygundur.

Bir de artık üretimi olmayan ve terzilerin bile zor dikeceği şeyleri buralarda bulman mümkündür. İngiltere’de tarza meraklı insanlar çok güzel, çok şık ve çok tarz giyinir. Sabahları işe gidiş ve akşamları işten çıkış saatleri sokaklarda adeta bir defile var gibidir.

Bu sadece İngiltere’de böyle değil. Fransa ve birkaç Avrupa ülkesinde daha ikinci el ve retro giyim oldukça yaygındır. Bu iki tarz yani ikinci el ile retro giyim her ne kadar farklı tarzlar da olsa ortak noktaları uygun fiyatlı giyim seçeneği olmaları denebilir.

Giyim kuşam masrafı kadınlar ve erkekler için farklılık gösterir fakat ortalama 100 sterlin civarında para harcamanız muhtemeldir.

Sağlık

Benzer şekilde sağlık konusunda da Türkiye’ye güvenebilirsiniz fakat sağlık işleri ertelemeye ve Türkiye’ye bırakmaya gelmez.

Acil durumlar olabilir, hiç aklınıza gelmeyecek sağlık sorunlarınız olabilir.

İngiltere’de sosyal sisteme dahil herkes NHS yani Ulusal Sağlık Sistemi’nden faydalanır ve sağlık hizmetleri ücretsizdir. Yani ister öğrenci olun ister çalışan ya da kendi işinin sahibi, eğer vizeniz ve oturma izniniz varsa siz de NHS’ye dahilsiniz ve sağlık hizmetleri ücretsizdir. Yaşadığınız bölgeye göre değişmekle birlikte, İngiltere’de sağlık hizmetleri ortalama kalitededir. Özel sağlık sigortasına ihtiyacınız -genelde- olmaz.

Çocuklar ve Aile

Tüm bu hesapladığımız aylık yaşam giderleri çocuklarınız ve aileniz yanınızda olduğunda en az 2 katına çıkar zira artık odada yaşama seçeneğiniz ortadan kalkar, bir dairede ya da müstakil evde yaşamanız gerekir. Bu da kira masrafınızı 2 ila 4 kat artırır. Yeme içme, ulaşım, market alışverişi, çocukların bakıcı masrafı ve diğer masraflar derken aylık masraf 2 ila 4 kat artar.

Sonuçta İngiltere’de Toplamda Aylık Masrafım Ne Olur?

Tüm bunları toplarsak Londra’da bir kişinin aylık ortalama 1500-2000 sterlin yaşam gideri olur. Bu rakam şu kalemlerden oluşur;

 • Kira
 • Ulaşım
 • Yeme-İçme
 • Sabit Faturalar (su,elektrik,gaz,internet)
 • Market Alışverişi
 • Spor ve Sosyal Etkinlikler
 • Giyim-Kuşam
 • Sağlık

Aylık 1500-2000 sterlin tutan bu rakam evli iseniz fakat çocuğunuz yoksa 2000-2500 sterlin civarında tutar.

Çocuklu 3-4 kişilik bir aile iseniz ailenizi geçindirmek için aylık 3500-4000 sterlin harcamanız olur.

İngiltere’de ve Aslında Yurtdışında Yaşam Masraflarını Hesaplamak İçin Veriyi Nerden Bulabilirim?

Bu konuda birçok internet sitesinde bilgi bulabilirsiniz fakat bu bilgiler genelde bir yıllık peryotlarla güncellenir ya da bazıları pek sık güncellenmez. Neyseki İngiltere’de enflasyon Türkiye’deki gibi çok yüksek değil ve dolayısıyla İngiltere’de yaşam masrafları üzerine yazılıp çizilenler genelde güncel kalıyor.

Veri kaynakları ve bu verilerin sunumu açısından bu web sitelerinin hepsinden ayrılan birkaç web sitesi var. Bunlar verileri çeşitli veri kaynaklarından aldıkları gibi siteyi kullananların da veri girmesine yani veri tabanına katkıda bulunmasına izin veriyor. Bunun neticesinde de ortaya daha kaliteli veriler ve tahminler çıkıyor.

Benim size bahsedeceğim siteler Expatistan ve Numbeo. Ben bu siteleri kendim de ara sıra kullanıyorum. İngiltere’de yaşam masrafları ve fiyatlar hakkında bilgiye ihtiyacım olduğunda bu sitelere de göz atıyorum. Bu sitelerde hemen hemen tüm ülkeler ve bunların şehirlerindeki yaşam masrafları ile ilgili veri var.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  Sterlin Mi Pound mu?

Bu sitelerin en temelde 2 faydası var. Birincisi, İngiltere’de yaşayanlara sorsanız bile herkes herşeyin fiyatını bilemez. İkincisi ise bilse bile sadece kendi tecrübelerine göre konuşur fakat bu siteler geniş bir kullanıcı kitlesinden faydalanarak fiyat bilgisi sunuyor.

Ayrıca bunlar sadece İngiltere’deki yaşam masraflarını hesaplamak için değil, tüm ülkeler için kullanılabiliyor. Yurtdışında hangi ülkede yaşarsanız yaşayın, yaşam masraflarını hesaplamak ve hatta karşılaştırma yapmak için bu sitelerden faydalanabilirsiniz.

Expatistan

Expatistan kullanıcı katılımcılı bir veri bankası. 2017 yılı itibari ile 201 bin katılımcısı ile dünyanın 204 ülkesinde 2141 şehrinden 1 milyon 919 bin fiyat bilgisini bünyesinde barındırmakta.

Siteye www.expatistan.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Siteye girip bir şehir seçtiğinde sana gıda, barınma, giyim, ulaşım, kişisel bakım, eğlence gibi ihtiyaçları kullanıcılardan gelen ortalama bir fiyatla sunmakta. Bunun haricinde ortalama maaşlar ve okul fiyatları da sitede yer almakta. Maaş seçeneği kısmında ne kadar paraya ihtiyacınız olacağı ve şu anda kazandığınız paranın o şehirde yetip yetmeyeceğini görebilirsiniz. Çocuklu aileler için şehirde bulunan uluslararası okulların listesi ve fiyatları da yer almakta.

 

Dilerseniz İngiltere’nin ya da dünyanın başka bir şehriyle ortalama fiyatları da karşılaştırabilirsiniz. Örneğin farklı şehirlerde şubeleri olan büyük bir şirkette işe başlayacaksanız bu araç ile şehirdeki yaşam masraflarını karşılaştırıp kendi maaşınız doğrultusunda bir tahmin ve bütçe yapabilirsiniz.

Numbeo

Numbeo da Expatistan gibi kullanıcı katılımlı bir yaşam giderleri veri bankası. 2017 yılı itirbari ile 382,548  kullanıcı katılımlı ve dünyadaki 6,434 şehirde 3,500,976 adet fiyat bilgisi bulundurmakta. Siteye www.numbeo.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Sitedeki harita üzerinden yaşam masrafları hakkında bilgi edinmek istediğiniz şehri seçip arama yapabilirsiniz.

Masrafları Anladım. Peki İngiltere’de Maaşlar Ne Durumda?

İngiltere’de masraflar böyleyken peki maaşlar ve gelir ne durumda? İngiltere’de maaşlar iyi durumdadır fakat giderlerin de az değildir. Onun için aldığınız maaşla harcamalar genelde paralel gider. İster kendi işinizde, ister maaşla çalışın eğer ortalamanın üzerinde kazanıyorsanız para biriktirme imkanınız da olur.

Burada dikkat edilmesi gereken şey, hesapların Türkiye’ye göre değil, İngiltere’ye göre yapılmasının daha doğru olacağıdır. Yani yukarıda verdiğim rakamları Türk Lirası’na çevirmekle uğraşmayın. Onun yerine İngiltere’de kazanabileceğiniz parayı ve bu para ile yukarıdaki giderleri karşılayabilecek durumda olup olmadığınızı hesaplayın.

İngiltere’de maaşlar Londra maaşı ve Londra dışı maaşı gibi bir kavramla sınıflandırılır. Bu durum resmi ya da bir kural vs. değildir fakat fiiliyatta durum budur. Nasıl bizde İstanbul’da kazanılan para ile İstanbul dışında kazanılan para farklılık gösteriyorsa, İngiltere’de de Londra ile Londra dışında kazanılan para farklılık gösterir.

Londra’da ortalama bürüt maaş aylık 1500-2000 sterlin civarındadır. Bu rakamın net rakam olduğuna dikkatinizi çekerim yani vergi sonrası aylık elinize geçen rakamdır. Bunu özellikle belirtiyorum çünkü İngiltere’de iş görüşmelerinde maaşlar yıllık ve brüt yani vergi öncesi rakam olarak konuşulur.

Burda diğer dikkat etmeniz gereken bir konu ise ortalama 1500-2000 sterlin maaş rakamının orta düzey herhangi bir iş için olan bir rakam olduğudur. Yani bu rakam IT gibi işlerde çalışanların maaş ortalaması değil.

Yıllık brüt maaşınızdan %20-25 civarında vergi kesintisi olur. Örneğin yıllık 40 bin sterlin kazanıyorsanız vergi kesintisinden sonra yıllık 30-32 bin sterlin kalır ve bu da aylık elinize 2500 sterlin geçecek demektir. Yıllık 40 bin sterlin maaş nitelikli kategoriye giren çalışanların alabileceği bir maaştır. Yani mühendis, doktor, vs. gibi. Daha fazlası tecrübe ve sorumluluğa göre değişir ama ortalama budur. Diğer kategorilerdeki çalışanların maaşı daha düşük olabilir. Bu yüzden birçok ailede eşlerden ikisi de çalışmak durumundadır.

Burada bir parantez açıp İngiltere’ye Ankara Anlaşması ile gidenlerin kazanabileceği paradan da bahsetmek isterim. Ankara Anlaşması ile gidenler bordrolu olarak yani permanent olarak bir şirkette çalışamazlar, kontratlı yani contractor olarak çalışmak durumundalar.

Kontraktor ücretler günlük ücret olarak konuşulur ve Londra için günlük 200 ila 500 sterlin arasındadır. Bu paradan vergi kesintisi de yapılır. Kontratlı çalıştığınız şirkete fatura kesip vergi ödersiniz. Aylık çalışılan gün sayısı ve kontratlarının devamlılığına göre yıllık ortalama gelirinizi hesaplayabilirsiniz.

***

Bu yazımda sizlere İngiltere’de aylık masrafınızın ne kadar olduğunu anlatmaya çalıştım. Yazıda da belirttiğim gibi bu rakamlar ortalama rakamlardır. Her kişi ve her ailenin masrafları farklılık arzeder fakat ortalama hemen hemen benzer aralıklara denk gelir. Siz kendi harcamalarınızı hesaplarken bu yazıda anlattıklarımın yanında bir de google’dan bulduğunuz güvenilir web sitelerini kullanarak kendi masraflarınızı hesaplayabilir ve bütçenizi yapabilirsiniz.