İngiltere’de Banka Hesabı Olmadan İş Bulabilir Miyim?

Banka Hesabı Olmadan İş Bulabilir Miyim? Bu mümkün.

İngiltere’ye Ankara Anlaşması vizesi ile geldiniz. Şirketinizi kurdunuz ve artık iş arıyorsunuz. İş arıyorsunuz derken kontratlı bir işten bahsediyorum çünkü Ankara Anlaşması ile geldiyseniz permanent olarak çalışamazsınız. Bu vizede bu imkanınız yok.

Birçok kişi önce şirket banka hesabı açtırayım ve sonrasında hemen iş aramaya başlayayım der. Bunu yaparken İngiltere’ye gelip te banka hesabı açtırmayı deneyen herkes gibi bir sürü engelle karşılaşır. Bazıları için business banka hesabı açtırmak haftalar sürer.

İngiltere’de çoğu şirket ve çoğu işveren Ankara Anlaşması Vizesi’ni bilmez. Bu vize özel bir vizedir. Bir kere iş ararken recruiterlara ve işverenlere bunu anlatmak zorunda kalacaksınız zaten. Eğer lisan-ı mülaimle anlatırsanız ve İngiltere’de contractor olarak çalışma hakkına sahip olduğunu gösterirsen sorun yaşamazsınız.

Eğer recruiter ya da firma iyi niyetli ise sorun çıkmaz. Ama bazı recruiterlar Ankara Anlaşması Vizesi’ni kabul etmez. Böyle bir durumla karşılaşırsanız konuyu çok zorlamamak iyi olur. Sizi zaman ve motivasyon kaybından korur.

Bazı recruiterlar işleri gereği bu vizeyi bilir ama çoğu bilmez zira İngiltere’ye çalışmak için gelenler ya sponsor bularak Tier 2 vizesi ile gelir ve çalışır ya da Avrupa Birliği vatandaşı olduğu için zaten çalışma iznine sahiptir.

İş ararken ve iş görüşmelerine gittiğinizde genelde 3 şey konuşulur:

  1. Yapacağınız işe uygun olup olmadığınıza dair sorular sorulur ve bu konu detaylıca irdelenir
  2. İngiltere’de yaşama ve çalışma iznine sahip olup olmadığınız sorulur. Cevabınız evet ise bu haklara hangi tür vize ile sahip olduğunuz incelenir. Siz eğer Ankara Anlaşması Vizesi’ne sahipseniz bu vize türünü açıklamanız gerekebilir. Bu vizeyi anlatıp gerektiği yerde BRP kartınızı ve Home Office’in verdiği vize belgelerinizi gösterebileceğinizi belirtirsiniz
  3. Recruiter ya da işveren size Limited şirketiniz mi var? Sole Trader mısınız? Kendinize ait bir şirketiniz var mı? diye sorar. Burda bu soruya evet cevabını verebilmek için İngiltere’ye gelir gelmez şirketinizi kurmalısınız. İş görüşmelerine şirket sahibi olarak gitmeli ve fatura kesebilecek durumda olmalısınız
Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere’de İş Ararken Hangi Web Siteleri İşe Yarar?

Bu sorulara net cevaplar verirseniz ve bu konuları geçerseniz başka soru pek sorulmaz zira bu 3 temel şartı getiren bir kişi çalışma hakkına ve imkanına sahiptir.

İş teklifi alırsanız ve iş size uydu ise kabul edin ve başlayın. Eğer banka hesabınız yoksa bunu dile getirmenize gerek yok zira bu sorulmadan söylemenize hem gerek yok hem de gereği olmayan bir kafa karışıklığı yaratabilir.

Sorulmadığı sürece şirket banka hesabım yok demenize gerek yoktur.

İşe başlarsınız ve hakedişlerinizi düzenli olarak raporlarsınız. Sonra günü gelir kendi şirketiniz üzerinden faturanı kesersiniz.

Ödeme peryodu şirketten şirkete değişir.

Örneğin bazı şirketler fatura kesiminden sonra 1 hafta içinde ödeme yaparken bazıları 1 ay içinde ödeme yapar. Siz ödeme vadesini biraz uzun tutarsınız ve o sırada business hesaba başvuru yaparsınız. Bankaya çalışıp hakedip kazandığınız para için kestiğiniz faturayı göstererek business hesabı açarsınız ve bu hesap bilgilerini işverene verirsiniz. Ödemenizi yaparlar.

İşverenler business banka hesabınızın olmasını sonradan farkederlerse şaşırmazlar zira İngiltere’de banka hesabı açtırmanın özellikle de business hesap açtırmanın zorluğunu herkes bilir. Bu sırada işyerinde siz kendinizi kanıtlamış ve işverene faydalı olduğunu göstermişsinizdir. İşveren banka hesabı yok diye iyi bir çalışanına sorun çıkarmaz.

Yukarda saydığımız üç temel unsuru yerine getirir getirmez işe girebilir duruma gelirsiniz. Burdaki taktik önce kapıyı aralamak ve insanlara faydalı olabileceğinizi göstermektir. Siz bunu başarırsanız fatura kesip ödeme vadesini biraz uzun tutmanıza birşey demezler.

İngiltere’ye gelip şirketinizi kurar kurmaz iş aramaya başlamakta fayda var. O sırada da business banka hesap açtırmayı deneyin. Bazen biri diğerinden önce olur yani bazen önce iş bulur sonra banka hesabını açtırırsınız ya da önce banka hesabı açtırıp sonra iş bulursunuz. Bunun sırası sizin bir yere girip çalışmanızı engellemez ve tamamen yasaldır.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere'de Şirket Kurmak ve Şirket Türleri

Ben İngiltere’deki ilk kontratımı bu şekilde aldım. Herhangi bir sorunla karşılaşmadım.