İngiltere’de BRP Kartını Teslim Alma

İngiltere’ye geldiğinizde ilk yapmanız gereken işlerin başında içinde biometrik bilgilerin bulunduğu oturum kartını almak gelir.

Bu karta kısaca BRP Card denir, açılımı Biometric Residence Permit şeklindedir.

Vize başvuru sırasında, BRP kartınızı nereden alacağınıza dair bölge seçimi yapıyorsunuz. Vize başvurunuz onaylandığında size verilen yazılı belgede bu kartı hangi postaneden teslim alacağınız yazılıdır. Geldiğinizde yapacağınız ilk işlerin başında bu Post Office yani postaneye gidip BRP kartınızı almak gelir.

BRP kartınızı aldıktan sonra size vizeyi ilk aldığınızda verilen bir aylık geçici vizeye ihtiyacınız kalmaz ve artık İngiltere’ye giriş çıkışlarda BRP kartınızı kullanırsınız. Havaalanında pasaport ve vize kontrolü sırasında pasaportunuzla birlikte bu kartı görmek isterler.

BRP kartı, İngiltere’de 6 aydan fazla kalacak kişiler için düzenlenen bir kimlik kartıdır. BRP kartını aldığınızda mutlaka üzerindeki bilgileri kontrol edin ve bir yanlışlık olmadığından emin olun. Bazen bu kartta yazan bilgilerde yanlışlık olabiliyor ve eğer bunu farketmezseniz sonrasında tüm resmi işlemlerde başına ciddi işler açılma tehlikesi ortaya çıkıyor.

Eğer BRP kartınızda bir yanlışlık varsa bunu kartı alır almaz fark etmek ve hemen harekete geçmek en iyisi.

BRP kartınızda yer alan bilgiler aşağıdaki gibidir:

  • İsim, soy isim, doğum yeri ve tarihi
  • Parmak izi bilgileri ve biometrik fotoğraf
  • Vize bilgileri ve oturum şartları
  • Sağlık vb. gibi kamu hizmetlerinin vize sahibi için geçerli olup olmadığı

BRP kartınızı aldığınızda bu bilgileri kontrol etmeniz yerinde olur. BRP kartınız birçok resmi işlemde ve vizenizin olduğunu ispat etmekte gereklidir.