İngiltere’de Council Tax Nedir? Kimler Ödemek Zorundadır?

İngiltere’deki council bizdeki belediyeye denk gelir. Türkiye’de nasıl belediyenin birçok hizmeti varsa (aslında yoksa demeliyim sanırım) İngiltere’de de counciller belediye hizmetlerini verir.

Bu hizmetler sokakların temizlenmesi, çöplerin toplanması, altyapı hizmetleri gibi olabileceği gibi kütüphane hizmetleri, sosyal etkinlikler, evsizlere barınma, alt-orta sınıf dar gelirli ailelere council housing diye adlandırılan bizdeki TOKİ benzeri toplu konut sağlama hizmetleridir.

İngiltere’de bir yerde kalmaya başladığınızda ilk yapacağınız şey council kaydınızı yaptırmanızdır. Bunu online ya da posta ile yapabilirsiniz. Taşınır taşınmaz 1-2 hafta içinde council evinize kağıt gönderir. Hoşgeldin vs. yazan birşey gelir ve belki de bulunduğunuz bölgeye göre bir paket gönderip içinde ıvır zıvır ufak tefek hediye, rehber, bölgeyi anlatan, council hizmetlerini anlatan birşeyler olur.

Bulunduğunuz council’e göre council tax yani belediye vergisi değişir ve az para da değildir.

Gelişmiş ülkelerde sokaklar temiz, çevre ve binalar düzenli, hizmetler düzgün veriliyor. Evet, bu o ülkede  yaşayan insanların kültürü ile çok ilgilidir fakat bunun ynaında vergilerin düzenli toplanıyor olması da çok büyük etkendir. Hizmetler ücretsiz olabilir fakat bu hizmetlerin ücreti aslında ödenen vergilerle karşılanıyordur.

Onun için gelişmiş ülkelerde insanlar vergi ödeyen kavramı önemlidir ve -vergi ödüyoruz, hesap sorma hakkımız var- kültürü yerleşik bir düşüncedir.

Kimler Council Tax Ödemek Zorunda?

Bu konu karmaşık ama basitçe açıklanabilir. Bir örnek vereyim, mesela council tax ödemek zorunda olanlar kategorisinde iseniz fakat aynı zamanda dar gelirli iseniz bunu belgeleyip council tax’ta indirim alabilirsiniz ya da hiç ödemeyebilirsiniz.

Bunun gibi bir sürü kuralı var. En doğrusunu eve gelen council tax belgesinde bulursunuz ve bağlı olduğunuz council’e başvurarak ödersiniz. Benzer şekilde evdeki oda sayısı, evin büyüklüğü, tek yaşayıp yaşamadığın da ödeyeceğin council tax’ı etkiler.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere’de İkinci El Eşyalarımı Nasıl Satarım?

Kiracıysanız, ev sizinde, bir evi birkaç kişi kiraladı iseniz vs. gibi bir yerde normal bir şekilde yaşıyorsanız council tax ödersiniz. Council tax’ı yıllık bir seferde ödeyebileceğiniz gibi, aylık olarak ta ödeyebilirsiniz.

Ödemediğiniz durumlar sadece oda kiraladığınız durumlarda olur. Emlakçı aracılığı ile oda kiraladıysanız oda ilanında council tax yoksa bunu sormakta fayda var. Eğer ilanda yoksa genelde council tax ödemezsiniz.

Bu nasıl mı oluyor? Council tax’ı evdeki odaları kiralayan ev sahibi ya da emlakçı öder, bunu da bir miktar sizin oda kiranıza yansıtır.

Dolayısıyla siz de council tax’ı takip etmek zorunda kalmazsınız zira oda kiraladığınızda genelde evde sizden başka oda kiralayanlar da vardır. Hepsinin tek tek council tax’ı takip etmesi ve bunun ödemesini aralarında pay etmesi pratik olmaz ve konu karışır. Onun yerine emlakçı ya da evsahibi takip eder ve öder. Sizin oda kiranız da diğer faktörlerin yanında council tax’a göre de şekillenir.