İngiltere’de Ev Kiralarken Kullanılabilecek Web Siteleri

Hostel, AirBnb, akraba-arkadaş yanı derken sonunda kendi odanıza çıktınız ve tanıdığınız ya da tanımadığınız birileri ile aynı evi paylaştınız. Aylarca hatta yıllarca böyle yaşayabilirsiniz. İngiltere’de birçok insan aynı evin odalarını paylaşır.

Fakat aylarca hatta yıllarca odada kalarak yaşasanız bile bir yerde bu durum değişir. Evlenirsiniz, değişir. Ya da kız-erkek arkadaşınız vardır, birlikte bir yere taşınırsınız, değişir. Ailem bana daha rahat misafir olsun dersiniz, değişir. Başkası ile aynı evi paylaşmaktan sıkıldım, artık sadece benim yaşadığım bir dairem olsun dersiniz, değişir.

Bir de zaten İngiltere’ye ve özellikle de Londra’ya ilk gittiğinizde hemen kendi dairenizi kiralayamazsınız. Hem maddi açıdan zor olur hem de kredi skorunuz olmadığı için 6 aylık ya da 1 yıllık kirayı peşin isterler. Bu miktarda bir ödemeyi yapmazsanız ev kiralamanız oldukça zordur.

Onun için ilk geldiğinizde bir süre yukarda anlattığım seçeneklerden biri ile başlayabilir ya da birkaçını kombine ederek ilerleyebilirsiniz.

Sonrasonda ev kiralamaya karar verdiğinizde kiralık ev aramak için İngiltere’de en çok kullanılan birkaç site var.

Zoopla

Bunlardan biri Zoopla. Ben de hostel, airbnb, kendi odam sırasını takip ettikten sonra Zoopla.com sitesinden bir daire bulup kiraladım ve taşındım. Oldukça da memnunum.

Bir emlak sitesi olan Zoopla ev satın alma, daire kiralama gibi seçeneklerin yanı sıra ev arkadaşı arayanların ilanlarını da göstermekte. Ev tutarken aradığın tüm kriterleri (bahçe, laminant parke, güneş gören cephe vs) seçip arama yapabiliyorsunuz.

Sitenin arayüzü ve mobil uygulaması oldukça kullanışlı. Oda, ev kiralama ya da ev satınalma için kullanılan bir site.

RightMove

RightMove sitesi de Zoopla gibi bir site. Zoopla’nın rakiplerinden. Ev ve ev arkadaşı arayan kullanıcıların yanı sıra, öğrenci evi, yurt ve odalarını sadece öğrencilere kiralayan pansiyonlar gibi seçeneklerin de bulunduğu bu site İngiltere’de yaygın olarak kullanılmakta. Bunların dışında yaşamak istediğiniz bölgedeki emlakçılara da bu site üzerinden ulaşabilmektesiniz. RightMove sitesine de bir göz atmakta ve denemekte fayda var.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere'de Oda Kiralarken Nelere Dikkat Etmeli?

OpenRent

2012 yılında kurulan OpenRent İngiltere’nin en büyük emlak sitelerinden biri haline geldi.

Sahibinden verilen tüm emlak ilanlarını daha adil, sitede yayınlanan ilanları ucuz ve anlaşılabilir yapmayı hedefleyen bir site. Bünyesinde Right Move ve Zoopla’dan da bir çok ilan bulunduruyor ve kiracı ve ev sahiplerini direk buluşturması ile de öne çıkıyor.

Sitenin diğer sitelerden en büyük farkı satılık ilanlara yer vermemesi. Sadece evini kiraya veren ev sahipleri ve kiralık ev arayan kişilere yer veriyor. Yani daire veya ev kiralamaya odaklanmış bir site diyebilirim.

Sitede arama yaparken birçok kriteri seçebiliyorsunuz ve kullanımı ücretsiz. Ücret alınan tek yer eğer kiraladığın yere birkaç arkadaş taşınacaksanız kişi başı bir kontrat düzenleme ücreti alıyor, o da 20 sterlin civarında.

OpenRent sitede ilan veren evsahiplerinden ilk seferde ücret almıyor. Bunun yanında sonraki seferlerde ise makul ücretler alıyor. Bu yüzden evsahipleri kendileri fazla masraf etmediği için ve işleri bu sitede biraz daha kolay olduğu için depozito ya da belki de kirada biraz esnek olabiliyorlar. Bu yüzden OpenRent’e de bakmak da fayda var.