İngiltere’de İkinci El Eşyalarımı Nasıl Satarım?

İngilizler herşeyin yenisi olsun ve her çıkanı alayım şeklinde yaşayan bir toplum değil. Birçok ülkeden daha gelişmiş bir ülke olmasına ve her türlü yeniliği takip edip ilk uygulayan ülkeler arasında olmasına rağmen İngilizler malının kıymetini bilen bir toplum. Hem mallarının kıymetini bilirler hem de eski şeylere oldukça düşkünlerdir.

Birşeyi sırf eski diye değiştirmezler. Bir İngiliz’in birşeyi değiştirmesi için artık kullanılamaz hale gelmesi gerekir. Aslında bu durum sadece İngilizler için değil tüm Avrupalılar için geçerli diyebiliriz sanırım. Bu konuda Fransızlar da oldukça meşhurdur.

Bir de bu duruma Londra gibi büyük şehirlerin çok pahalı olmasını eklersek ikinci el eşyalara talebin neden bu kadar fazla olduğunu anlarız. İnsanlar boşuna para harcamak istemez ve tasarruf etmenin yollarını arar. Bu arayış ikinci el piyasasına olan ilgiye de yansır.

Bu yüzden İngiltere’de muazzam bir ikinci el piyasası vardır. Her türlü eşya alınır, satılır, takas edilir, el değiştirir. Hatta öyleki insanlar iyi durumdaki eşyalarını charity denen sivil toplum kuruluşlarına ücretsiz verir yani bağışlar. Bu kuruluşlar kendilerine bağışlanan eşyaları charity shoplarda satıp gelir elde eder ve bu geliri topluma faydalı olacak faaliyetlerde harcar.

Eğer sizin de kullanmadığınız ya da farklı veya yeni modeli ile değiştireceğiniz eşyalarınız varsa bunları satabilirsiniz. Bazen bu satılmaz diye düşünürüz fakat her türlü eşyanın ikinci elinin alınıp-satıldığını görünce bu fikrimiz değişir.

Özellikle Türkiye’ye dönerken yanında götüremeyeceğiniz eşyalarınız olabilir veya yeni eve taşındığınızda kullanmayacağınız eşyalar olur. Bazen de eşyalarınızın taşınma bedeli eşyanın değeri ile kıyaslandığında satmak ya da bağışlamak daha anlamlı gelir. Bu durumda bunları taşımak yerine satayım ve yeni evimde yenisini alırım diye düşünebilirsiniz.

İngiltere’de bizdeki spotçular gibi çalışan internet sitelerinden tutun da, direkt olarak alıcıya ulaşıp fiyatta pazarlık bile yapabileceğiniz internet siteleri ve telefon uygulamaları mevcut.

Furniture Recycling Shop

-Bize Satın- sloganıyla piyasaya çıkan bir internet sitesi. 10 yıldan fazla bir zaman önce kurulan aile şirketi aslında. Stoklarındaki kaliteli ürünleriyle gurur duyan bu şirket aynı zamanda kendi ellerinde olan eşyaları da yine internet üzerinden ya da mağazalarından satışa sunmakta. Birçok yerel işletmeye ve sinema endüstrisine de eşya sattıklarını belirtmekte fayda var.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  Sterlin Mi Pound mu?

Peki bu şirkete eşya satmak için ne yapmak gerekiyor? Satmak istediğiniz eşyanın fotoğrafını çekip şirkete mail atıyorsunuz. Onlar da size fiyat teklifleriyle bir geri dönüş yapıyorlar. Ama bu şirketin al-sat üzerine kurulu olduğunu ve sadece mobilya aldıklarını belirteyim. Siteye www.furniturerecyclingshop.co.uk adresinden ulaşabilirsiniz.

Stuff U Sell

Bu biraz -İşimdeyim gücümdeyim, eşya satmak için ayıracak pek vaktim yok ama eşyalarım çok da ucuza gitmesin- diyenler için. Yani sizin yerinize eşyalarını satan bir site.

Dikkat çekici hizmetlerinden biri satmak istediğiniz eşyanızı isterseniz onlar gelip alıyorlar.

Bunun için ekstra ücret ödüyorsunuz. Ya da size en yakın olan toplama noktasına götürüyorsunuz. Eşyanız profesyonel şekilde fotoğrafı çekilip, açıklaması yazıldıktan sonra eBay üzerinden satışa çıkarılıyor. Size de takip etmeniz için ilan linki gönderiliyor. Daha sonra eşyanız satılınca site kendi komisyonunu kesip kalan parayı size veriyor. Bu komisyon da eşyanın ne olduğu, boyut ve fiyatına göre değişiyor. Siteye www.stuffusell.co.uk adresinden ulaşabilirsiniz.

eBay

Konusu açılmışken eBay’den bahsetmemek olmaz sanırım. Aslında bir şey alıp satarken eBay birçık kişi için genelde ilk tercih. Çünkü bahsettiğim 2 şirket de kendi mallarını satmak için eBay’i kullanmaktalar.

eBay’de birşey satmak için hesap oluşturup satmak istediğiniz eşyanın fotoğrafını yüklüyorsunuz. Güzel bir açıklama yazıp belirlediğiniz fiyattan ya da açık artırma usülü sizin belirlediğiniz bir süre zarfında satışa sunuyorsunuz. Ürününüz satılırsa eBay kendi komisyonunu kesip kalan parayı size ödüyor. Ancak ilanı koyduktan sonra gelen mesajlara siz cevap veriyorsunuz ve eşyanın nasıl taşınacağını siz belirliyorsunuz. eBay web sitesi www.ebay.co.uk adresinde.

Gumtree

İngiltere’nin en popüler alışveriş sitesi. Aslında alışveriş sitesi olarak bahsetmem ne kadar doğru emin değilim. Çünkü Gumtree alışveriş sitesinin ötesinde birşey. Adeta bir topluluk.

Bu site alışveriş yapabileceğiniz gibi, kayıp evcil hayvan bildirimleri, sosyo-kültürel etkinlikler, iş-işçi arayışı gibi aklınıza gelebilecek her türlü şeyi bulabileceğiniz bir topluluk aslında.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere'de Aylık Masrafım Ne Olur?

İngiltere’de kullanılan en popüler internet sitelerinden bir tanesi olduğu için satmak istediğiniz eşyaların için bu siteye de ilan koyabilirsiniz. Hesap açmak ve ilan vermek ücretsiz olsa da ek ücret ödeyip ilanınızı listenin üst sıralarına sabitlemek ve daha çok kişiye ulaşmasını sağlamak gibi ek seçenekler de mevcut. Sitenin adresi www.gumtree.com

letgo

Türkçe’ye -Sal Gitsin- ya da -Gönder Gitsin- gibi çevirebileceğimiz bir cep telefonu uygulaması. Bu uygulama ile aklınıza gelebilecek birçok şeyi satabilirsiniz. Şimdilik sattığınız üründen ya da koyduğunuz ilandan herhangi bir ücret almamakta fakat yakın gelecekte nasıl bir iş modeli ile devam edeceklerini bilmiyoruz.

Ürün ilanını en hızlı şekilde verip alıcıların size ulaşabileceği bir uygulama. Ayrıca bir müşteri ile anlaştığınız zaman parayı size ya elden veriyor ya da sizin yanınızda hesabınıza gönderiyor.

Ürünün nasıl ulaştırılacağı paranın nasıl ödeneceği ise tamamen sizinle müşteri arasındaki anlaşmaya kalmış. Uygulama size herhangi bir ödeme seçeneği sunmuyor. Letgo uygulamasının İngiltere için olan versiyonunu gb.letgo.com adresinden indirebilirsiniz.

Bahçe Satışı

Dizilerde ve filmlerde gördüğümüz özellikle de Amerikan kültüründe garaj satışı olarak tabir edilen satış türü. Eğer oturduğunuz evin genişçe bir ön bahçesi varsa ve önünüzdeki yol insan/araç trafiği bakımından biraz hareketliyse bahçe satışı yapmamanız için bir sebep yok. Satmak istediklerinizi ön bahçeye çıkarıp -belki bir de kartondan ufak tabela gibi bir şey yapıp- ilgilenenlere satmak İngiltere’de yapılan birşey. Bunu kimse yadırgamıyor, yadırgamadığı gibi hoşlarına giden birşey olursa satın almaktan çekinmiyorlar.

Car Boot Sale

Araba bagajınızı bir pazar tezgahı haline getirebildiğiniz bu sistem ise bildiğimiz pazar mantığıyla çalışmakta. Özellikle yaz aylarında güzel havalarda okul gibi kamu binalarının bahçelerinde ya da oto pazarlarının çimlik alanlarında yapılmakta.

Bu alanlara giriş bazılarında ücretsiz bazılarında ise 1-2 sterlin gibi bir ücret ödenerek oluyor.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere’de Suç Oranı ve Yaşanabilir Şehirler

Pazar ya da fuar alanı gibi işleyen bu yerlerde herkes satış yapabilir. Satış yapacağınız aracın büyüklüğüne ya da satış yapacağınız pazara göre ödediğiniz ücret de farklılık göstermekte. Ön bahçeniz yoksa ya da yeterince insana ulaşamayacağınızı düşünüyorsanız bu tür pazarlar size daha uygun bir seçenek olabilir.

Gazete İlanı

Bildiğimiz gazete ilanı. Bulunduğunuz şehrin yerel gazetesine bir ilan verip ikinci el satışınızı duyurabilirsiniz. Eğer satmak istediğiniz şeyin fiyatı belli bir miktarın altında ise, mesela 100 sterlinden az ise, bu durumda ilandan ücret almayan yerel gazeteler bulmanız mümkün.

İkinci el eşyalara dair ilanları yerel gazete, dergi, vs. gibi sadece o bölgede yayın yapan mecralarda yayınlamanın avantajı daha odaklanmış bir kiteleye daha kısa sürede ulaşma imkanı vermesidir.

Bu mecralarda yayınlanan ilanınız büyük internet sitelerinde binlerce ilanın arasında dikkat çektiğinden daha fazal dikkat çekebilir. Ayrıca ilanınızı sadece yaşadığınız bölgeden kişiler göreceği için alıcı ile birbirinize ulaşmanız daha kolay olabilir.

Rehinci

-Pawn Shop- ismiyle bilinen bu dükkanlar kullanılabilir durumdaki eşyalarını değerinin altına hemen alırlar. Amacınız sadece fazla eşyadan kurtulmaksa ve onu taşımakta da sıkıntı çekmiyorsanız en yakın rehinciye gidip eşyanızı bırakabilirsiniz. Google’da yaşadığınız yeri yazıp yanına da pawn shop yazıp aratırsanız sizin bölgenizdeki bu tür dükkanlar arama sonuçlarında çıkacaktır.

***

Eşyalarınızı satmak için birden çok seçenek mevcut. İnternet seçenekleri içinde Facebook grupları, Amazon, Gumtree, Preloved gibi siteler de her zaman bir alternatif oluşturuyor. Kendi zaman ve fiziki olanaklarınıza göre bunlardan bir tanesini seçebilir ve ikinci el eşyalarınızı bu kanallar vasıtası ile satmayı deneyebilirsiniz.