İngiltere’de İş Ararken Hangi Web Siteleri İşe Yarar?

İş aramak başlı başına bir iş derler. Doğrudur.

Düzenli olarak iş başvurusu yapmanız gerekir, başvurularınızı takip etmeniz gerekir, iş görüşmelerine gitmeniz gerekir, bunların sonuçlarını takip etmeniz ve bir yandan da iş aramaya devam etmeniz gerekir.

Söylemesi kolaydır fakat baya bir emek ve zaman gerektirir.

Uzun süredir tüm dünyada iş arama da diğer başka birçok şey gibi internete kaydı.

İngiltere’de iş arama işi de herşeyde olduğu gibi online ortamda büyük bir yer tutuyor.

İngiltere’de recruiter firmalar yani eleman arayan şirketin namına eleman arama ve hatta işe alım yapan şirketler çok hızlı hareket ederler. Bu alandaki rekabet çok çetindir.

Bu firmalardan -bazıları- işlerini o kadar iyi ve profosyonel yaparlarki bazen şaşırırsınız. Bu firmaların çoğunun kendi web sitesi vardır ve alım yapacakları elemanlarla ilgili orda ilan yayınlarlar. Siz de bu sitelere kaydolup size uyan işlerin e-posta hesabınıza gelmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu sitelere kaydolduğunuzda firmalar size telefonla da ulaşırlar.

Recruiter firmaların web sitelerinin yanında bir de büyük recruitment yani iş arama siteleri var. Bunlar recruiter firma, eleman arayan firmanın direk kendisinin verdiği ilanlar, diğer iş arama siteleri vs. gibi birçok kaynaktan beslenen veritabanına sahiptir ve hergün düzenli ve güncel iş ilanları yayınlarlar.

Bu sitelere de kaydolup iş başvurusu yapabilir ve size uygun olan ilanları takip edebilirsiniz.

İngiltere’de onlarca recruitment sitesi yani iş arama sitesi var. Ama bunlardan en büyük 5-6 tanesine üye olduğunuzda tüm yeni ilanlara ulaşabilirsiniz zira büyük iş arama siteleri tüm ilanları farklı kaynaklardan apileri kullanarak topluyor ve kendi sistemlerine de kaydedip yayınlıyor.

Bu sitelerden bazıları şunlar:

www.reed.co.uk

www.cwjobs.co.uk

www.jobserve.com

www.cv-library.co.uk

www.totaljobs.com

www.indeed.co.uk

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere'de Ortalama Maaş Ne Kadardır?

Bunlar en büyük ve en meşhurlarından birkaç tanesi.

Bunlara üye olup job alert oluştutursanız iş ilanları seçtiğiniz ilan tipi ve kategorisine göre email adresinize sizin belirlediğiniz peryotlarda (günlük, haftalık, aylık vs.) gönderilir.

Bir de startup’ların iş ilanlarını yayınlamaya odaklanmış siteler var. Bunlar da oldukça kullanışlı. Büyük şirketlerde çalışmak istemiyorsanız ya da o şirketlerin aradığı biri -henüz- değilseniz veya startupları daha çok seviyorsanız bu siteleri de deneyebilirsiniz.

Bunlardan bir tanesi workinstartups sitesi, şu adresten ulaşıp startup iş ilanlarına başvurabilirsiniz:

http://workinstartups.com/

Bir de son yıllarda artık iş arama ve eleman bulmanın en bilinen servislerinden biri olan Linkedin var.

Son yıllarda artık online iş aramanın hatırı sayılır bir kısmı Linkedin’de gerçekleşiyor. Yukarda bahsettiğim sitelerin de Linkedin entegrasyonları var ve buralarda yayınlanan iş ilanları Linkedin’de otomatik yayınlanıyor.

Bu sitelerdeki recruiterların hepsi Linkedin’de de var ve aktifler diyebiliriz.

Linkedin’de hem yeterince detay içeren bir profiliniz olur hem de recruiterlara uygun dille ulaşırsanız olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Ayrıca onlar da Linkedin profilinizi inceleyip size ulaşabilirler.

Linkedin’in iyi yanlarından bir tanesi spam ya da unsolicited mesaj/email dediğimiz istenmeyen mesajların daha az olması.

Bu tür arama ve e-postalar GDPR yürürlüğe girdiğinden beri oldukça azaldı fakat tamamen bitmedi. Ama yine de GDPR öncesine göre durum daha iyi diyebilirim.

Yukarda belirttiğim sitelerdeki ilanlara da göz atıp o ilanları veren recruiterları Linkedin’den bulup temasa geçebilirsiniz.

Uygun bir dille ilgilendiğiniz işle ilgili temasa geçtiğinizi belirtirseniz recruiterlar talebinizi değerlendirmeye alabilirler.

İngiltere’de iş arama ile ilgili -İngiltere’ye Gelmeden İngiltere’de İş Bulmak Mümkün Mü?- başlıklı yazıma bu linkten ulaşabilirsiniz.