İngiltere’de Kalacak Yer Seçenekleri

İngiltere’ye ilk geldiğinizden itibaren en temel meseleniz kalacak yerdir.

İlk zamanlar genelde geçici ve mümkünse uygun fiyatlı bir yerde kalırsınız. Sonra bütçenize ve tek başınıza ya da aile olup olmadığınıza göre kendinize bir oda, daire ya da ev kiralarsınız.

Eğer İngiltere’de arkadaşlarınız ya da akrabalarınız yoksa bu konuda tek başınasınız demektir. Oldukça zahmetli iştir fakat yine de birçok açıdan Türkiye’ye kıyasla daha kolaydır. Ama sabırlı olmanızı tavsiye edebilirim zira İngiltere’de özellikle de Londra’da oda, daire ve ev bulmak engelli koşu gibidir. Level atlayarak ilerlersiniz.

Söylemek istediğim diğer birşey ise beklentilerinizi çok yüksek tutmamanız. İngiltere ve özellikle de Londra’da barınma çok pahalıdır. Küçücük bir yere dünyanın parasını ödersiniz ve çuvalla para ödediğiniz yer Türkiye’ye kıyasla daha az konforlu ve daha eskidir. İngiltere’de evler ve binalar genelde eskidir. Ev sahipleri tadilat yapmaya pek yanaşmaz çünkü hem masraf hem de resmi işlemleri çoktur. Bu işler yavaş ilerler.

Onun için ilk etapta hedefinizin başını sokacak bir yer bulmak olması makul bir seçenek olabilir. Sonra zamanla şehri tanıdıkça ve maddi imkanlarınız iyileştikçe siz de kaldığınız yerin şartlarını aşama aşama iyileştirirsiniz.

En çok zorlayan kısım bütçe kısmıdır zira İngiltere’de ve özellikle de Londra’da barınmanın maliyeti çok yüksektir. Burda bir odaya verdiğiniz aylık kirayı Türkiye’de birçok insan aylık maaş olarak bile alamaz. Hem sterlinin değerli olması hem de bundan bağımsız olarak Londra’nın Avrupa’nın ve hatta dünyanın en pahalı başkentleri arasında yer alıyor olması kiraları iyice pahalı bir hale getirir.

Kalacağınız yerin kirası evde kaç oda olduğu ve evi kaç kişi ile paylaştığınız, merkezi olup olmama, evin kafe-bar gibi sosyal ortamlara olan uzaklığı, manzarasının olup olmadığı, ulaşımın kolaylığı-zorluğu, evin lokasyonu, ev içerisindeki internet, mutfak, jakuzi gibi fiziki imkanların yanı sıra sigara içilebilir olması ya da evcil hayvanın kabul edilebilir olması gibi faktörlere göre değişir.

Peki kalacağınız bu yerleri nerden bulacaksın? Hangi web sitelerini kullanabilirsiniz? İngiltere’de emlakçılar nasıldır? Oda, daire, ev kiralarken nelere dikkat etmelisiniz?

Bunlara değinmeye çalışayım.

İlk Önce İlk Birkaç Hafta İçin Kalacak Bir Yer Bulmalı

İlk başlarda hemen oda, daire ve hatta ev kiralamak risklidir. Riskli olmasının yanında özellikle ev kiralamak pek mümkün de değildir. Daire ve ev kiralamak kredi skoru ve hatırı sayılır miktarda para gerektirir. İngiltere’de daireye apartment derler. Bizde birkaç katlı binalara apartman denirken burda tek bir daireye apartment denir.

Airbnb

Airbnb son birkaç yılın popüler ev paylaşım sitesi. Londra’nın her yerinde her bütçeye göre, her türlü kalacak yeri bulabilirsiniz. Bazı yerler tek göz bir oda iken bazıları koca evdir. Bazıları çok sıradan iken bazıları 5 yıldızlı otellerin konforu ile yarışır. Bu tamamen senin bütçenize ve airbnb yerini kimin işletip kiraya verdiğine göre değişir.

Londra için AirBnb fiyatları kalınabilecek bir yer için gecelik 25-30 sterlinden başlar ve kalınacak yerin bulunduğu lokasyon ve konforuna göre 45-50-60 sterline kadar çıkar. 60-70 sterlinden sonrası artık lüks ya da çok merkezi yerlerdir.

Ben Londra’ya ilk gittiğimde ara sıra favori hostelim olan Dictionary Hostel’de ara sıra da airbnb‘den kiraladığım yerlerde kalıyordum. Hostel’den sıkılınca ya da biraz daha rahat edeyim dediğimde airbnb’den bir yer kiralayıp birkaç günlüğüne oraya geçiyordum. Sonra airbnb yerinden sıkılınca ya da bütçemi aşınca hostele geri dönüyordum. Kendi dairemi kiralayana kadar aylarca hostel ve airbnb yerlerinde kaldım. Hem çok keyifli oldu, hem bir sürü yeni insanla tanıştım hem de farklı bölgelerde kaldığım için birkaç hafta gibi kısa bir sürede Londra’nın bir kısmını iyice öğrenme şansım oldu.

Airbnb yerleri genelde güvenlidir. Bu güven İngiltere’nin güvenli bir ülke olmasından kaynaklanır. Airbnb sitesinde ya da mobil uygulamasını kullanarak bütçenize ve isteklerinize hitap eden bir yer bulup birkaç gün ya da birkaç hafta kalabilirsiniz. O sırada da hem şehri gezip hem de daha kalıcı bir yere geçmek üzere araştırma ve planlar yapabilirsiniz.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere’de Council Tax Nedir? Kimler Ödemek Zorundadır?

Airbnb‘den kiraladığınız yerler çok çeşitlilik arzeder. Londra’da airbnbde her yeri ama her yeri kiralıyorlar. Öyleki kanallardaki teknelerde bir gece geçirmek bile mümkün. İnsanlar 1 hafta tatile gidiyor ve o sırada evlerini airbnb’den kiraya veriyorlar. Hatta bazen parası biten ya da biraz para biriktirmek isteyen insanlar bir süreliğine bir arkadaşlarına misafir gidip ya da kız-erkek arkadaşlarında kalıp kendi yerlerini airbnb’den kiralıyorlar.

Bu şehirdeki oda-daire-ev kiralama fiyatları o kadar çılgınki insanlar hiçbir fırsatı kaçırmıyorlar.

Airbnb‘de mantık paylaşımlı yerler kiralamak üzerinedir. Size ait bir odanız olur ama evi paylaşırsınız. Eğer bu oda ensuite diye geçiyorsa evi paylaşırsınız fakat odanın içinde banyo ve tuvalet olduğu için banyo ve tuvaleti paylaşmazsınız. Bu da size biraz daha fazla rahatlık sağlar. Ama eğer oda ensuite değilse aynı evdeki diğer kişilerle evi paylaştığın için oda sizin bile olsa evin ortak banyo ve tuvaletini kullanırsınız.

Airbnb bu konuda taviz vermiyor. Yani airbnb’de ayrı banyo ve tuvalet seçeneği yok, böyle bir seçenekle arama yapamıyorsunuz. Sadece evde kaç banyo ve kaç tuvalet olduğu yazılabiliyor. Bir de odanın ensuite yani odaya ait sadece sizin kullandığınız banyo ve tuvalet olup olmadığı yazılabiliyor. Airbnb bunu sitenin felsefesine en uygun uygulama olarak açıklıyor. Eğer biz ayrı banyo ve tuvalet olmasına göre arama seçeneği koyarsak başka benzer arama seçenekleri de koymamız gerekir ve bu da artık bir yerden sonra ev paylaşma konseptinden çıkar diye açıklıyor.

Otel

Londra’da otelde kalmak diğer seçeneklere göre biraz pahalıdır ama yine de sizin bütçenize uygun bir otel mutlaka vardır zira Londra büyük bir şehir.

Ayrıca hostelde kalmak, oda kiralamak, ev arkadaşı olmak gibi şeyler herkese hitap etmeyebilir. Bir de birkaç gün bir yerde kalıp sonra kendi yerime taşınacağım ve o sırada otelde kalsam daha iyi olur diyorsanız bu durumda otel iyi bir seçenektir.

İngiltere’ye gezmeye geldiğinizde veya yerleşmeye geldiğinizde ilk zamanlar birkaç gün ya da kendi evinizi tutana kadar kalacak bir otel bulmak için booking.com sitesini kullanabilirsiniz. Booking.com otel arama ve ayarlamanın yanında hostel ve daire gibi farklı kalacak yer seçenekleri ve uçak bileti hizmeti de sunuyor.

Hostel

İlk zamanlarda kalacak yer için birkaç seçeneğiniz var. Bunlardan biri de bir Hostel’de kalmak. İlk 1-2 hafta için düşünülebilir bir seçenek. Pasaportunuzu gösterip günlük oda parasını ödediğin sürece başka birşeye ihtiyacınız olmaz. Londra’da oldukça fazla hostel var. Bunlar hosteline göre 4-6-8-12 kişilik odalardan oluşuyor. Yani her hostelde 4-6-8-12 kişilik odalar mevcut. Hostelde tek kişilik oda pek olmaz, eğer öyle birşey arıyorsan otellerde kalabilirsiniz fakat Londra’da en dandik otel bile size pahalı gelebilir.

Hostellerde genelde kahvaltı olur ve dünyanın her tarafından insan buralarda kalır. Birden fazla kişiyle kızlı-erkekli olarak aynı odada kalırsınız. Odalarda banyo-tuvalet olur, koridorlarda da olur. Genelde çok güvenlidir, kolay kolay sorun yaşamazsınız. İngiltere’nin genelinde ve Londra’da kızlı-erkekli aynı odalarda kalıyor olduğun için ortam çok rahattır. Aynı odalarda kaldığınız kadınların rahatlığı ve sere serpe halleri sizi çok şaşırtabilir. Bu tüm Avrupa için geçerli diyebilirim.

Güvenli dedim, değerli eşyalarınızı nereye koyabileceğinizi merak edebilirsiniz. Hostellerde yatakların altında kafesler olur ve onların kilit yerleri olur. Padlock denen kilitlerden ister kendiniz alıp seyahetlerinizde yanınızda taşıyıp hostele gittiğinizde backpack ya da bavulunuzu bu kafeslere kilitlemekte kullanabilirsiniz. İsterseniz de hemen her hostelde satılan bu padlock dediğimiz kilitlerden oraya gidince alıp kullanabilirsiniz.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere’de İkinci El Eşyalarımı Nasıl Satarım?

Bu kafeslerin dışında hostelde birde bavullarınızı koyabileceğiniz bir alan bulunur. Hostele gittiğinizde odanın boşalmasını beklerken ya da hostelden artık ayrılıp checkout yapıp sonra birkaç saatlik işlerini görmek üzere dışarı çıktığınızda vs. eşyalarınızı buraya koyarsınız. İşiniz bitince alırsınız. Bu alanlar kilitlidir ve buralara hostel görevlileri göz kulak olur.

Hostellerde birçok insana tuhaf hatta kabul edilemez görünebilir fakat hostelde kalmanın birçok artısı vardır. Dünyayı dolaşan veya sizin gibi İngiltere’ye yerleşmeye çalışan bir sürü insanla tanışırsınız. Bu tanışıklıkların bir kısmı arkadaşlığa dönüşür. Kalacak yer için en ucuz seçenektir. Merkezi bir hostelde kalırsanız her yere ulaşımı kolaydır. Bilinen bir hostelde kalırsanız oldukça güvenlidir ve hastalanmak gibi başınıza birşey gelirse etrafınızda en azından size neyin var diyecek bir sürü insan vardır.

Eğer popüler ve güzel bir hostelde kalıyorsan sürekli parti, pub crawl, langırt, meeting, sinema günü, ücretsiz akşam yemeği etkinliği vs. gibi bir sürü sosyal etkinlik olur ve oldukça eğlencelidir.

Çoğu hostelde mutfak bulunur ve yiyeceklerinizi koyabileceğiniz koca koca dolaplar vardır. Herkes kendi yiyeceğini bir torbaya koyar ve ismini yazar. Genelde kimse yemek çalmaz. Mesela ben uzun süre hostelde kaldım, bir kere bile böyle birşeye denk gelmedim. Genelde de hostelden arkadaşlarla birlikte yemek yapar birlikte yerdik, çok ta güzel olurdu.

Hostelde kalmanın eksileri ise temizlik konusunda çok titiz biriyseniz hosteller size göre değildir. Hosteller genelde temizdir ama evin gibi temiz olmaz. Bazı popüler hosteller kalabalıktır. Çok gelen giden olduğu için birşeye konsantre olup çalışmak vs. zordur. Zaten kısa süreli kalmaya yönelik yerler olduğu için bir çalışma ortamı sunmazlar, en fazla lobi ya da genel alanlarda takılırsınız.

Hostelde kalmak eğlencelidir. Hostelworld.com ve benzeri sitelerden hostel seçip yorumlara ve oda seçeneklerine bakabilirsiniz. Beğendiğin hostelde yer ayırtıp ödemeni online yapabilirsiniz.

Artık Kendi Odanıza Çıkma Zamanı Geldi

Hostel, Airbnb, akraba yanı, arkadaş evi vs. gibi bir yerde birkaç hafta hatta birkaç ayınızı geçirdiniz ama artık kendi odanız olsun istiyorsunuz. Haklısınız da. Bir süre sonra düzeninizi kurup işinize gücünüze ve sosyal hayatınıza daha bir yerleşik hayata geçmiş olarak devam etmek isteyebilirsiniz.

İngiltere’de odalarda kalmak çok popüler ve adeta bu ülkenin en temel ve en yaygın barınma seçeneği. Bu sadece sizin gibi dışardan gelenlere özgü bir durum değil. Büyük şehirlerde yaşayan çoğu İngiliz’in daire ya da ev tutacak maddi imkanı yoktur. Onlar da sizin gibi bir oda kiralarlar.

Oda kiraladığınızda bir evde bir oda sizin olur. Evin diğer alanlarını ortak kullanırsınız. Örneğin 3 ya da 4 odalı bir evin bir odasını kiraladınız. Bu durumda sadece o oda size aittir. Evin salonu varsa salonu herkes ortak kullanır. Tuvalet ve banyo ortaktır. Mutfak yine ortaktır ve herkes yemeğini ortak mutfakta yapar.

Bu nasıl oluyor diye düşüneceksiniz. Yani bir oda kiralıyorsunuz ve tanımadığınız kişilerle bir evi paylaşıyorsunuz. İngiltere’de ve aslında Avrupa’da bu durum yaygın. Burda hiç tanımadığınız insanlarla aynı evi paylaşabilirsiniz. Elbette zamanla tanışırsınız ve hatta arkadaş da olabilirsiniz. Ama İngiltere’de oda kiralamak için odanın bulunduğu evdekileri önceden tanımanız gerekmiyor. Internetten, tanıdık vasıtası ile, emlakçıdan, kafelerdeki ilanlardan, okulunuzdaki ya da işyerindeki ilanlardan bir oda bulup kirasını verip hemen taşınabilirsiniz.

Bu durumu o evde kalanlar yadırgamaz. Herkes böyle yaşadığı için durum uzun yıllar önce normalleşmiştir.

İngiltere’nin en çok kullanılan oda bulma sitesi SpareRoom isimli site. Mükemmel ev arkadaşını bul sloganıyla yola çıkmış olan bu site İngiltere genelinde yaygın olarak kullanılmakta.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  Ne Olacak Bu İngiltere'ye Gelme Diyenlerin Hali?

Önce bir profil oluşturuyorsunuz. Profilinizi oluşturduktan sonra bir ad yani ilan vermeniz gerekiyor. Bunu sitedeki Place ad linkini tıklayarak yapabilirsiniz.

İlan verirken aradığınız odanın kriterlerini belirliyorsunuz ve ilanınızı veriyorsunuz. Sonra sitede oda kiraya verenler sizi buluyor ya da siz odasını kiralayanları bulup mesajlaşabiliyorsunuz.

Site ücretsiz. Sadece yeni ilanlara hemen talip olamıyorsunuz. Bir hafta geçmesi gerekiyor. Bunu aşmak için sitenin early bird seçeneği var ve ücretli. Aylık 10 sterlin gibi bir ücretle istediğiniz ilana istediğiniz zaman talip olup oda sahibine istediğiniz zaman mesaj atabiliyorsunuz.

Çoğu insan sitenin ücretsiz versiyonu ile oda bulur. Ama eğer çok sevdiğiniz ve mutlaka kiralamak istediğiniz bir oda varsa ve henüz early bird’de ise yani ilan yayınlanalı 1 hafta olmadı ise bu durumda early bird access üyeliği satın alıp odayı hemen kapabilirsiniz. Londra’da odalar hızlı kiralanır. Bir oda iyi ise, bulunduğu ev temiz ise, insanlar ve yeri iyi ise 1 günde bile tutulur, birkaç güne bile kalmaz.

Siteye cep telefonunu bırakabiliyorsunuz. Bu durumda isterseniz oda sahipleri sizi arayabiliyor ya da SMS yollayabiliyorlar. Aynı şekilde siz de onlara cep telefonlarından ya da SMS ile ulaşabiliyorsunuz.

Sitenin mobil uygulaması da var.

Bunların yanında sitenin 2 güzel uygulaması daha var. Birincisi buddy up yani birlikte eve çıkma. Sizin gibi oda arayan ama henüz bulamamış kişiler ve sen buddy up uygundur seçeneğini seçiyor ve buddy yani ev arkadaşı arayanları listeliyorsunuz. Sonra mesajlaşarak birlikte bir ev bulup odalarını paylaşabiliyorsunuz.

Diğer güzel uygulaması ise speed flatmating adı verilen şey. SpareRoom ara sıra mesela ayda bir ev arkadaşı bulma buluşmaları düzenliyor. İngiltere’nin büyük şehirlerinde olan bu buluşmalar merkezi bir yerde bir kafede, pubda ya da restoranda oluyor. İnsanlar oraya gidip hem sosyalleşiyor hem de birlikte eve çıkabilecekleri birileri ile tanışma imkanı buluyorlar.

SpareRoom’da oda arayıp bulduktan sonra siteden bulduğunuz odaya oda sahibi ile randevulaşıp gidip görüyorsunuz ve beğenirseniz tutuyorsunuz. Oda tutarken mutlaka tenancy contract yani kira kontratı yapın ve yaptığınız tüm ödemeler için belge alın. Örneğin deposit yani güvence bedeli verdiyseniz deposit contract alın ve yaptığınız ödemenin orda yazdığına dikkat edin. Odayı kiralayınca kontrat yapın ve kira ödemelerini kontratta yazan banka hesabına yapın.

Her sitede olduğu gibi bu sitede de üçkağıtçılar var, yok değil. Fakat site yönetimi bunları engellemek için özenli çalışıyor. Şikayetleri değerlendirip hızlı aksiyon alıyor. Odayı kiralayınca odada olan eşyaları kontrata yazdıklarından emin olun, fotoğraf çekin. Genelde sorun çıkmaz ama bu tür tedbirler almak işe yarayabilir.

Oda kiraladığınızda genelde kadın-erkek ayrımı ve millet ayrımı olmaz. İngiltere’de kadın-erkek ve her milletten insan aynı evi paylaşır. Herkes birbirinin özel alanına saygı duymak durumundadır ve duyar da. Dediğim gibi birbirini tanımadan-görmeden aynı evin odalarını kiralayan insanlar arkadaş olmak zorunda değil fakat ev arkadaşlığı zamanla arkadaşlığa da dönüşebilir. Bu sizin ve ev arkadaşlarınızın sosyal kabiliyetlerine ve biraz da şansa bağlı.

Oda fiyatları Londra’da 600-700 sterlinden başlar. Merkezi yerlerdeki düzgün odalar 700-800 civarındadır. 900-1000’e de oda vardır fakat ya çok merkezi ya da hem merkezi hem de lüks odalardır.

Bunların yanında, oda kiralarken dikkat edilebilecek şeyleri diğer bir yazımda, burda yazımda anlatmaya çalıştım.