İngiltere’de Nasıl Bir Muhasebeci ile Çalışmalı?

İngiltere’ye Ankara Anlaşması Vize ile gelirseniz bir şirket kurmanız gerekir.

Eğer yaptığınız iş küçük bir işletme ile yapılabilecek boyutta ise ki genelde en azından ilk birkaç yıl için öyledir, bu durumda şahıs şirketi kurabilirsiniz. Fakat yapacağınız iş örneğin IT işi ise bu durumda limited şirket kurmanız gerekebilir.

Örneğin birçok bilişim ve yazılım uzmanı limited şirket kurar çünkü bilişim ve yazılım alanında kontratlı iş yapacaksanız müşteriniz olacak firmaların büyük bir kısmı sizden mutlaka limited şirketinizin olmasını bekler.

Peki İngiltere’de nasıl bir muhasebeci ile çalışmalı?

İnsanlar genelde tanıdıklarının çalıştığı muhasebeci ile çalışır, genelde de Türkçe bilen muhasebeci seçerler. Bu normaldir.

Dikkat etmeniz gereken İngiltere’ye yeni geldiniz diye her duyduğunuza inanmamak. İngiltere’deki Türkler iyi sallar, çok güzel şehir efsanesi üretir ve Türkçe konuşan muhasebecilerin bir kısmı sizin acemiliğinizi kullanarak sizi kandırmak ister ve kandırır da. Bunlara dikkat edin ve şirketinizle ilgili tüm kayıtları bizzat kendiniz düzenli olarak dikkatlice kontrol edin ve aklınıza yatmayan birşeyu olursa sormaktan çekinmeyin.

Muhasebeciniz yok olmaz, o belgeyi veremem, bunu bu şekilde yapamam felan derse bunları başka muhasebecilere sorun ve internetten de araştırın.

Neticede iş yapmanın ve muhasebe tutmanın mantığı dünyanın her yerinde aynıdır. Mevzuat, uygulamalar ve iş yapma kültürü değişebilir ama bu konudaki hesap kitap işleri İtalyan matematikçi Luca Pacioli’nin çift taraflı muhasebe kayıt sistemini icad ettiği ve bu sistemin yaygınlaşmaya başladığı 1500’lü yılların başlarından itibaren aynıdır.

Aylık muhasebe ücretleri 60-100 sterlin arasındadır. Şirket türü ve verilen hizmetin içeriğine göre değişir. Bazı muhasebeciler company formation adı verilen şirket kurulumdan 200-250 sterlin kadar bir para alır, bazıları almaz. Şirketini siz kendiniz de internetteki company formation siteleri aracılığı ile online olarak 30-40 sterline kurabilirsiniz.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere’de Şirket Sigortaları

Muhasebeci konusunda dikkat etmeniz gereken şeylerin başında çalışacağınız muhasebecinin dürüst olmasıdır.

Muhasebe ve finans işleri bu işin doğası gereği karmaşıktır. Siz her detayı hem bilemezsiniz hem de bu konuda çok şey bilseniz bile herşeyi kendiniz takip edemezsiniz. Bir yandan işe güce bakıp bir yandan da bunlarla uğraşmak muhasebeci hizmeti almadan imkansızdır.

Bu karmaşıklıkta sizi bilerek ya da bilmeyerek yanlış yönlendirmeyecek bir muhasebeci ile çalışmanız en doğrusu olur. Bu konu Türkiye’de bile böyleyken İngiltere’de daha çok dikkat etmelisiniz zira konuya bir de dil faktörü dahil olur. Önünüze gelen her belge İngilizce’dir. Bunları anlayıp yorumlayabilen işinin ehli ve dürüst bir muhasebeci ile çalışmak akıllıca olur.

Muhasebeciniz sizi her zaman doğru bilgilendirmeli ve doğru yönlendirmelidir.

Ankara Anlaşması Vizesi ile ilgili çok fazla şehir efsanesi dönüyor. İnsanlar bilir-bilmez birçok şey söylüyor. Buna muhasebe işlemleri de dahil. Örneğin vize uzatma sırasında bir sürü yanlış bilgi dolaşıyor. Dürüst ve işini iyi yapan bir muhasebeci ile çalışmanız bu açıdan da çok önemli.

Benim çalıştığım muhasebeci bir İngiliz muhasebe şirketi . Sistemleri web tabanlı bir yazılım ve ben herşeyi bu web tabanlı sisteme login olup görebiliyorum ve ordan fatura kesebiliyorum, masraflarımı ve diğer kayıtlarımı girebiliyorum.

Grafik halinde gelir, kar ve ne kadar vergi ödemem gerektiğini de görebiliyorum. Bir soru sorduğumda aynı gün içerisinde detaylı cevap dönüyorlar ve herşeyi yasalara uygun şekilde yapıyorlar.

Ayrıca İngiltere’de benim çalıştığım muhasebecilerin dışında bu şekilde kendi web tabanlı yazılımı ve destek ekibi olan başka şirketler de var. Bu tür şirketler profosyonel hizmet veriyorlar ve İngiltere’deki regülasyonlara uymak zorundalar.

Şirket Kurma İşlemleri Nasıl Oluyor?

Yukarda anlattığım gibi şirket kurulumunu çalışmaya karar verdiğiniz muhasebeci ya da siz kendiniz yapabilirsiniz. Şirket kurulumu için İngiltere Devleti’nin web sitesi gov.uk’de bir sayfa var, sayfaya şu adresten ulaşıp şirket kurulumunu kendiniz yapabilirsiniz:

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere'de Şirket Kurmak ve Şirket Türleri

https://www.gov.uk/register-a-company-online

Şirketini İngiltere’ye gider gitmez vakit kaybetmeden kurarsanız iş, proje ve müşteri ararken çok rahat edersiniz. İngiltere’de özellikle Londra’da iş hayatı hızlı ve rekabetçidir. Dolayısıyla proje bulduğunuzda şirketimi henüz kurmadım gibi bir cevap o müşteriyi kaybetmenize yol açabilir. Şirketinizi bir an önce kurmanız iyi olur.

Ayrıca bu konu ilk yılın sonunda yapacağınız vize uzatma başvurusu için de önemlidir. Eğer şirket kurmayı geciktirirseniz İngiltere Vize Ofisi (Home Office) bu durumu sorgulayabilir ve şüpheli ya da yanlış birşey görürse uzatma başvurunuzu ya reddeder ya da üç sene yerine bir sene uzatma verir, bu da sizi sıkıntıya sokar.