İngiltere’de NINo – National Insurance Number Nasıl Alınır?

NIN BAŞVURUSU YAPACAKLARI İLGİLENDİREN ÖNEMLİ GÜNCELLEME: 26.01.2018
================================
Ben kendim için 2018 Ocak ayının başında başvuruda bulundum ve yaklaşık bir ay sonra NI numaram ev adresime geldi. Yani sadece bir defa başvurarak tek seferde aldım. NIN alırken JobCentre’da yaşadıklarım genelde görevlilerle sohbet ve şakalaşma şeklinde geçen bir gündü. Bu ayrı bir yazının konusu fakat JobCentre’a gittiğimde dikkatimi çeken çok önemli birşeyi paylaşmak istiyorum zira bu senin NIN alırken yaşayacağın tüm süreci tamamen değiştirecek.

Bir süre önce bir yerde Türkiye ve Hırvatistan vatandaşları için NIN alma süreceinin değiştiğini duymuştum. Bu iki ülkenin vatandaşları için artık bir sürü belge götürmeye gerek kalmadı deniyordu. En önemlisi şirketinden kestiğin faturalara gerek kalmadı deniyordu. Bu bana ilk başta enteresan gelmişti ve doğruluğunu teyit etmek için son dönemde NIN alan tanıdıklarıma bu konuyu soruyordum, teyit edebilen olmadı.

Ben kendi başvurum için gittiğimde bir yandan başvurumu yaparken bir yandan da JobCentre’da birkaç görevli ile sohbet ettim. İçlerinden tecrübeli birisi bana sarı saman kağıdına basılı resmi bir yazı gösterdi. Bu yazıda aynen yukarda bahsettiğim gibi Türkiye ve Hırvatistan vatandaşları ibaresi geçiyordu ve benim NIN başvurum için götürdüğüm hiçbir belgeyi istemediler. Sadece İngiltere’deki şirketimin kuruluş belgeleri, pasaportum ve BRP kartımı istediler ve bunların kopyasını aldılar. Başka hiçbir belgeyi kullanmadılar.

Bu bahsettiğim saman kağıdına basılı yazının geçtiği belgenin fotoğrafını çekmek istedim. Resmi ve kurum içi bir belge olduğu için buna izin vermediler ama bana off the record bu durumun böyle olduğunu söylemiş oldular.

Siz NINo randevunuzu alın ve randevuya bu yazıda anlattığım belgelerle gidin. Fakat gittiğinizde rahat olun zira dediğim gibi yüzde 99 bu belgeler kullanılmayacak ve sadece İngiltere’deki şirketinizin kuruluş belgeleri, pasaport ve BRP’nizi kullanacaklar ve bir ay kadar bir süre sonra NINo evinize sarı bir zarf içerisinde A4 bir kağıda yazılı olarak gelecek.
================================

Görece bir refah devleti olan İngiltere, vatandaşlarına birçok imkan sunar. Bu imkanlar tüm sağlık hizmetlerinin herkese ücretsiz verilmesinden başlar, emeklilik ve hemen her konuda sosyal yardımlara kadar gider. İngiltere Devleti’nin sunduğu bu imkanlar sadece İngiliz Vatandaşları’na verilmez. Devlet yardımının ne olduğuna göre değişkenlik gösterecek şekilde, İngiltere’de yasal olarak bulunan herkes bu hizmetlerden faydalanır.

Örneğin İngiltere’de çalışıyorsanız ve yasal oturum ve çalışma hakkına sahipseniz, sağlık hizmeti sizi de kapsar. Tüm kamu hizmetlerinin hangilerinin vatandaşlara hangilerinin ise İngiltere’de oturma hakkı elde etmiş olanlara verdildiğinin çerçevesi devlet tarafından çizilmiş ve uygulanmaktadır.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  Vize İçin Ne Kadar İngilizce Bilmeliyim?

Bu devlet hizmetleri ve yardımları her ne kadar arada bir muhafazakar hükümetler tarafından kırpılmaya ve azaltılmaya çalışılsa da yine de İngiltere bir refah devleti kategorisindedir ve hem vatandaşlarını hem de ülkede yaşayan insanları korur ve onlara hizmet verir.

Peki tüm bu verilen hizmet ve yardımlar ücretsiz ise bunlar nasıl finanse ediliyor? Bu sorunun cevabı oldukça basit; tüm bu hizmetler vatandaşların verdiği vergiler ve devletin elde ettiği diğer gelir kalemlerinden finanse edilir. Ama bu hizmetleri finanse eden ana gelir kaynağı vergilerdir.

İngiltere yolsuzluğun en az olduğu ülkeler sıralamasında 10-12. sıralarda yer alır. Yani İngiltere, yolsuzluğun az olduğu ülkeler kategorisinde diyebilirim. Bir mukayese yapmak amacı ile birkaç ülkenin bu listedeki yerini sayacak olursak, İspanya’nın 36, İtalya’nın 61, Japonya’nın 20, Amerika’nın 17 ve Türkiye’nin 68.sırada olduğunu görürüz. Listenin en başında dünyada yolsuzluğun en az olduğu İskandinav Ülkeleri gelir.

Burda anlatmak istediğim, İngiltere Devleti’nin vatandaşlarından ve ülkede yaşayan diğer insanlardan aldığı vergileri etkin ve adaletli kullandığıdır. Büyük devlet vergi toplayabilen ve topladığı vergileri etkin ve adaletli kullanabilen devlettir.

İngiltere’deki vergilerin bizleri ilgilendiren tarafı, ülkede yaşayan herkes gibi bizim de vergi vermemiz gerektiğidir. Vergi verebiliyor olmanın ilk adımı elbette para kazanabiliyor olmaktır. Bunun teknik ve idari altyapısı ise Türkçe’ye Ulusal Sigorta Numarası şeklinde çevirebileceğimi National Insurance Number, ya da kısaca NIN’dır. Bu bazı yerlerde NIN, bazı yerlerde ise NINo diye geçer. Açılımı National Insurance Number’dır.

İngiltere’de yaşayan ve 16 yaşından büyük her birey National Insurance sistemine dahil olmalı ve bu sisteme prim ödemelidir. Bu sayede hem kamu hizmetlerinden yararlanır hem de gerekli şartları yerine getirip gerekli süre prim ödedikten sonra yaşı gelince emekli olma imkanına sahip olur.

16 yaşından büyüklerin ödeyeceği National Insurance çalışan ve işveren şeklinde ikiye ayrılır. Bunlar employee ve self-employed şeklinde adlandırılır.

Burda prim ödeme ile ilgili diğer şartlar ise;

 • Employee olanlar haftada en az 155 sterlin kazanıyorlarsa prim öder
 • Self-Employed olanlar yılda en az 5965 sterlin kazanıyorlarsa prim öder

Özetle;

 • 16 yaşından büyük herkes prim ödemek durumundadır
 • Employee olanlardan haftada en az 155 sterlin kazananlar prim öder
 • Self-Emloyed olanlardan yılda en az 5965 sterlin kazananlar prim öder

Burdaki minimum kazanç miktarları 2016 güncel rakamlarıdır. En güncel rakam İngiltere Devlet’inin web sitesindeki National Insurance sayfasından bulunabilir. Sayfaya burayı tıklayarak ulaşabilirsin.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere Ankara Anlaşması Vizesinde Dependant NINo Nasıl Alınır?

Eğer İngiltere’de çalışan yani employee statüsünde iseniz bu numarayı işvereninize bildirirsiniz ve işvereniniz size maaşınızı National Insurance kesintisini düşerek verir ve National Insurance ödemesini devlete işvereniniz kendisi yapar.

Eğer self-emloyed statüsünde iseniz, National Insurance ödemelerinizi kendiniz yapmak durumundasınız. Muhasebecinize talimat verip ona da yaptırabilirsiniz fakat ödemeleri mutlaka takip etmeniz gerekir.

İngiltere’ye Ankara Anlaşması ile yani İngiltere İş İnsanı vizesi alarak gittiyseniz National Insurance sistemine kaydolmak, National Insurance Number-NIN almak ve prim ödemek durumundasınız.

National Insurance Numarası Nerelerde Kullanılır?

National Insurance Number, kısaca NIN, İngiltere’de para ve finansla ilgili birçok işlemde kullanılır. Bu numaraya en başta vergi ödeyebilmek amacı ile ihtiyacınız var. Eğer NIN’e sahip değilseniz İngiltere vergi ofisi HMRC sizi sistemine kaydetmez.

NIN’in nerelerde kullanıldığını özetlemeye çalışayım;

 • HMRC yani İngiltere vergi ofisine kaydolmakta ve vergi ödemelerinde
 • Bir işyerinde bordrolu çalışan iseniz işe girerken ve çalıştığınız sürece
 • Emeklilik sisteminde
 • Belediye’den yardım alıyorsanız belediye kayıtlarında
 • Oy kullanabilmek için
 • Özel emeklilik sistemlerinde
 • Öğrenci iseniz öğrenci kredisi başvurularında
 • ISA ismi verilen kişisel birikim hesabı açtırırken

Görüldüğü gibi bu numara önem taşımakta ve NIN almak İngiltere’ye gider gitmez yapacağınız şeylerin başında gelmekte.

National Insurance Numarası Nasıl Alınır?

NIN başvurusu telefonla yapılır. National Insurance web sayfasında yer alan aşağıdaki numaraları görüşme randevusu almak gerekir;

 • 0800 141 2075
 • 0800 141 2438

Bu hatlardan ilkini Pazartesi-Cuma, sabah 8 ile akşam 6 arasında arayabilirsiniz. İkinci numara ise duyma güçlüğü çekenlerin kullanabileceği metin tabanlı iletişim için kullanılan telefon numarasıdır.

Randevu aldıktan sonra randevu gün ve saatinde bulunduğunuz yere en yakın Jobcentre Plus ofisine gidip kimliğinizi doğrulamalı, ilgili evrakları göstermeli ve sorulan sorulara cevap vermelisiniz.

Burda ilgili evraklardan en önemlisi müşterilerinize kestiğiniz faturalardır. Bu sizin iş yapıp fatura kestiğinizi ve dolayısıyla vergi verebilecek durumda olduğunuzu gösterir. Diğer belgeler ise Jobcentre Plus görevlilerinin sizden isteyebileceği belgelerdir. Bu yüzden iş yaparken kestiğiniz tüm fatura, yaptığın tüm kontrat ve işle ilgili tüm yazışma ve belgeleri iyi saklamanızı öneririm.

National Insurance Numarası – NIN Başvurum Reddedildi, Ne Yapmalıyım?

NIN başvurun reddebilebilir. Hatta birkaç kez reddebilebilir. Bu durumda yapacağınız şey paniğe kapılmamak ve yılmamaktır. NIN başvurusunun reddedilme sebeplerinin başında İngiltere’de yeni olman ve henüz Jobcentre Plus’ta size bakan memurları self-employed olduğunuza ikna edememiş olmanızdır.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  Herkes İngiltere Ankara Anlaşması Uzmanı

İngiltere’de birçok şey gibi NIN’de -history- dediğimiz şeye bağlıdır. Eğer İngiltere’de yeni iseniz ve yaptığınız işler için kestiğiniz faturaların sayısı az ise bu durumda sizin self-employed olduğunuza ikna olmayabilir ve NIN başvurunuzu reddedebilirler. Bu durumda yapmanız gereken şey iş yapamya devam etmektir. Birkaç ay sonra müşterilerinize kestiğiniz tüm faturalarla ve eğer Jobcentre Plus başka belge istedi ise o belgelerle birlikte yeniden başvurabilirsiniz.

NIN başvurusunda red almak NIN’i alamayacağınız anlamına gelmez. Bu sadece bir süreçtir. İngiltere’de vergi ödeyebilmek için NIN gerekir ve siz iş yaptığınız sürece eninde sonunda NIN alır ve verginizi ödersiniz.

National Insurance Number – NIN’imi Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Eğer NIN numaranı kaybetti isen bu numarayı;

 • Maaş bordronızda
 • P60 formunda yani maaşından kesilen vergiyi gösteren P60 belgesinde
 • Emeklilikle ilgili belgelerde
 • Vergi ile ilgili diğer belgelerde
 • BRC kartınızın arka yüzünde

bulabilirsiniz.

Eğer bu belgelerden birinde bulamadıysanız yapmanız gereken NIN yardım hattının aşağıdaki numaralarını aramaktır;

 • 0800 141 2075
 • 0800 141 2438

Birinci numara telefon, ikinci numara duyma güçlüğü çekenler için metin tabanlı iletişim telefondur. Son numara ise İngiltere dışından arayacaklar içindir. Bu numaraları arayıp yardım isteyebilirsiniz.

Diğer bir yol da, CA5403 formu doldurup NIN’i basılı halde istemendir. Bu forma burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

NI numaranı kaybettiğinizde İngiltere vergi ofisi HMRC size bu numarayı vermez. HMRC size JobCentre çağrı merkezine veya JobCentre’a direk başvuru yapmanızı belirterek JobCentre’a yönlendirir.

National Insurance Number – NIN ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

NIN dokuz haneden oluşup ilk 2 hanesi harf, sonraki 6 hane rakam ve son hane yine harften oluşur.

NIN para ve finansal işlem gerektiren birçok özel ve resmi işlemde kullanıldığı için sahtecilik yapanların hedefi olur. Nasıl Türkiye’de dolandırıcılar T.C. Kimlik numaralarını elde edip sahtecilik yapmaya çalışıyorsa, benzer şekilde İngiltere’de de dolandırıcılar NIN’i kullanarak sahtecilik yapmaya çalışır.

Bu yüzden numaranızı gerek olmadıkça paylaşmayın ve geçerli sebep olmadan talep edenlere vermeyin. Şüphe uyandıran durumlarda NIN numaranızı paylaşmayın.