İngiltere’de Ortalama Maaş Ne Kadardır?

İngiltere’de Ortalama Maaş Ne Kadardır?

Bu soru cevabı çok merak edilen bir soru. İngiltere’de ne kadar kazanırım? Ne kadar maaş alırım? Aldığım maaş ile geçinebilir miyim? Hangi şehir pahalıdır? Hangi şehirde ne kadar alırım?

Bunlar bir ülkeye gelip yerleşmeden önce ve hatta yerleştikten sonra sorulan en temel sorular. Peki hakikaten ne kadardır İngiltere’de ortalama maaş.

Bu elbette meslek ve iş tecrübesine göre değişir ama İngiltere’de hemen her konuda olduğu gibi bu konuda da istatistik var.

Fakat istatistikleri okurken her zaman dikkat etmek gerekir. Herkesin durumu özel olabilir ve de istatistikler ortalamayı yansıtır. Dolayısıyla ben şu mesleğe sahibim ve bu meslekte aslında şu kadar kazanılıyor diye düşünmeden önce bunları göz önünde bulundurmakta fayda var.

İngiltere’de 3-4 yıl iş tecrübesi olan biri için ortalama yıllık brüt maaş 25 bin sterlin civarındadır. Bu 25 bin sterlinden biraz fazla yani 27-28 bin sterlin de olabilir.

Yeni mezunlar için yıllık ortalama brüt maaş 22 bin sterlin civarındadır.

5 yıldan fazla tecrübesi olan biri yıllık ortalama brüt 30 bin sterline yakın yani 28-30 bin sterlin civarında kazanabilir.

10 yılı geçen iş tecrübesi için yıllık brüt maaş 35-40 bin sterlin civarındadır.

Bu rakam ortalamadır ve normal bir mesleğe sahip kişiler için geçerlidir. Yani çalışanların geneli bu civarlarda maaş alırlar.

Burda dikkat etmeniz gereken İngiltere’de maaşların brüt olduğudur. Brüt maaştan yukardaki rakamlara göre %20-25 civarında vergi alınır. Bu gelir vergisidir.

Eğer geliriniz yıllık brüt 60 bin sterlini geçerse ödeyeceğin vergi %40 civarındadır. Gelir arttıkça alınan vergi artar.

Tüm meslek dalları ve her meslek dalına göre ortalama yıllık brüt maaşları merak ediyorsanız bu konuda Daily Mail gazetesinin yayınladığı güzel bir istatistik var, burayı tıklayarak ya da aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz:

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  Yazılım Uzmanları İngiltere'de Nasıl İş Bulur?

Avarage Salaries For 145 Jobs

Ayrıca bu konuda Wikipedia’da da oldukça detaylı bilgi içeren bir içerik mevcut, burdan ya da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Income In The Uniten Kingdom

Ortalama maaşlar ile ilgili istatstikleri okurken mesleğiniz, iş tecrübeniz, yabancı dil bilginiz, mesleğinize İngiltere’de olan talep ve benzeri faktörleri göz önünde bulundurmanız sağlıklı bir değerlendirme yapmanıza yardımcı olabilir.