İngiltere’de Polis Kaydı Nereye ve Nasıl Yapılır?

İngiltere’ye geldiğinizde eğer pasaportunuza yapıştırılan vize belgesinde İngilizce olarak 7 gün içinde polis kaydı yaptırılmalı şeklinde bir ibare varsa İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra polis merkezine giderek kayıt yaptırmanız gerekir. Bu ibare Türk vatandaşlarının hemen hemen hepsinin vizesinde yer alır. İngiltere’ye giriş yaptıktan itibaren 1 hafta içinde polis kaydını yapmalısınız.

Eğer Londra dışında bir yerde kalıyorsanız yerel polis karakoluna giderek bu konuda bilgi isteyebilirsiniz. Sizi yaşadığınız bölgenin yabancılar için polis kaydı yapan merkezine yönlendireceklerdir.

Eğer Londra’da yaşıyorsanız ilk polis kaydını kesin olarak Overseas Visitors Records Office (OVRO) isimli polis kaydı ofisine giderek yaptırmanız gerekiyor. Sonrasında eğer vizenizde bir değişiklik olursa yine buraya gitmeniz ve polis kaydınızı yenilemeniz gerekir. Vizenizde olabilecek değişiklik vize süresini uzatma ya da başka bir vize türüne geçmektir.

Eğer vizenizde bir değişiklik olmaz fakat adresiniz değişirse bu durumda yerel polis karakoluna gidip adresinizin değiştiğini bildirebilirsiniz.

Overseas Visitors Records Office (OVRO) isimli merkezin adresi:

Overseas Visitors Records Office (OVRO)
323 Borough High Street
London
SE1 1JL

Bu adresin yer aldığı gov.uk sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz. Sayfanın tam adresi:

https://www.gov.uk/register-with-the-police/where-to-register

Gitmeden önce merkezin açık olduğu gün ve saatlere bakmak faydalı olur. Bu merkez hafta içi bir gün kapalıdır. Çalışma saatlerine bu linkten bakabilirsiniz, linkin tam adresi şu:

https://www.met.police.uk/advice-and-information/registering-as-an-overseas-visitor/planning-your-visit-to-ovro/

Londra’da yaşıyorsanız ilk polis kaydı için gitmeden önce pdf formatinda online olarak İngiltere Polis Teşkilatı’nın resmi sitesi olan met.police.uk’den indirip çıktısını alıp doldurmalısınız. Bu formu şu sayfadaki Registration Pro Forma isimli linkten indirebilirsiniz. Bu linke şurayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Burda formun hem ismini hem de linkini verdim. Eğer olur da link değişir ya da başka bir linke taşınırsa formu bu isimle met.police.uk’den aratıp indirebilirsiniz.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere’de NINo – National Insurance Number Nasıl Alınır?

Bu formla ilgili önemli birşeyi belirtmeliyim. Eğer İngiltere’ye gelip 1-2 gün bir yerde sonra başka yerde kalırsanız bu formu yeni kalacağınız yerin adresine göre yeniden doldurmalısınız.

Polis kaydı ile ilgili tüm bilgilere İngiltere Devleti’nin web sitesi gov.uk’deki polis kaydı sayfasından ulaşabilirsiniz. Bu sayfanın adresi şu şekilde:

https://www.gov.uk/register-with-the-police

Londra Yabancıların Polis Kaydı Merkezi (OVRO) ile ilgili bir sürü şehir efsanesi ve kulaktan dolma bilgi var. Bunlara kulak asmayın zira çoğu uydurma şeyler.

İnsanlar İngiltere’ye yeni gelmiş olmanın heyecanı ve acemiliği ile burda bir takım şeyler yaşıyorlar ve bunları abartıyorlar. Halbuki bu merkezde olan biten İngiltere’de herhangi bir devlet dairesinde olan neyse o. Memur her yerde memur ve İngiltere’de memurlar kime denk gelirseniz ona göre. Örneğin Hintli memura denk geldiyseniz kıraldan fazla kıralcı kesilebilir ve size kötü davranabilir. Fakat bu tüm Hintli memurların böyle olduğu anlamına gelmiyor elbette.

Bir de eğer polis kaydı zamanını yani 7 günü geçirdi iseniz burdaki memurlar bu süreyi bir daha geçirmeyesiniz diye sizi biraz korkutuyorlar, hafiften fırça atan bir tavır takınıyorlar. Bunu yaparken de iyi niyetli olanları bu süreyi bir daha geçirip de başınıza bir iş gelmesin diye yapıyorlar.

İlk polis kaydı ücretli ve ücreti 37 sterlin. Onun için size verilen polis kaydı kağıdını kaybetmeniz iyi olur yoksa tekrar bu merkeze gidip yine kayıt yaptırıp tekrar ücret ödemek zorunda kalırsınız. Bu kağıdı sonraki polis kayıtlarında da yıllarca kullanacaksınız. Adresiniz değiştiğinde 7 gün içinde yaşadığınız yerdeki polis merkezine gidip kayıt yaptırdığınızda kaydınız bu kağıda işlenecek.

Polis kaydı için giderken yanınıza pasaporta uygun boyutta fotoğraf almayı unutmayın. Unutursanız ya da fotoğrafınız yoksa hemen her yerde olan photo boot’lara girip fotoğraf çekebilir ve onları kullanabilirsiniz.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere Gerçekten de Sınırsız Oturum Hakkını Kaldırdı Mı?

Overseas Visitors Records Office (OVRO) isimli merkeze gidip polis kaydı yaptırmak ve vizenizde vize uzatma, vize türü değiştirme vs. gibi herhangi bir değişiklik olduğunda yeniden gitmeniz gerekir. Eğer bunu yapmazsanız 5000 sterline varabilecek para cezası, vizenizin iptali ya da, vize uzatmada sorun vs. gibi şeylerle karşılaşabilirsiniz.