İngiltere’de Şirket Sigortaları

İngiltere’de hemen herşey için bir sigorta vardır. Birşeyin başına bir iş geldiğinde hemen açar sigortasına bakar ve zararı ordan tazmin ederler. Eğer başına birşey gelen bir insansa o kişinin maddi-manevi zararı sigortadan karşılanır.

Bu ev olur, araba olur, işyeri olur, sağlık sigortası olur, değerli bir eşya olur, olur da olur.

Bu yüzden bu ülkelerde iş yapıyorsanız iş yaparken sebep olabileceğiniz zararlara karşı sigorta yaptırmak zorundasınız.

İş yaparken zarara neden olmak ne demek?

Bir örnekle anlatayım.

Örneğin bir restoranınız var. Oldukça da müşteriniz var. Restoranınızda yemek servisi yaparken eğer müşterinizin üzerine sıcak yemek dökerseniz ve müşterinizin eli yanar ve hastanelik olursa bundan siz sorumlu tutulursunuz. Bu durumda müşterinin zararını karşılamak durumundasınız.

Bu zararın hepsini cebinizden vermemek için önceden sigorta yaptırmalısınız. Üstelik bu sizin isteğinize bağlı bir sigorta değil. Bu sigortaların yapılması mecburi.

İngiltere’de her işyeri sahibi public liablity insurance ismi verilen sigortadan yaptırmak zorunda.

Başka bir örnek vereyim. Örneğim inşaat malzemesi satan bir işyeriniz var. Bir müşteri geldi ve dükkanda malzeme alırken kafasına merdiven düştü. O merdiveni oraya sağlam bir şekilde koymadığınız için ve müşterilerinizi uyarmadığınız için işyeri sahibi olarak siz sorumlu tutulursunuz çünkü kaza sizin işyerinizde oldu.

Burda da public liability insurance devreye girer ve zarar bu sigortadan karşılanır. Public liability insurance isimli sigortayı farklı şirketlerden yaptırabilirsiniz. Google’da aradığınızda bir sürü şirket çıkar. Biraz araştırma ile sağlam bir şirket bulup yaptırabilirsiniz.

Peki yazılım, grafik tasarım, danışmanlık, çeviri, özel ders, avukatlık vs. gibi fiziksel tarafı olmayan fakat müşteri ilişkisi barındıran ve verdiğiniz hizmet neticesinde müşterilerine zarar verme potansiyeli olan işlerde hangi sigortayı yaptıracaksınız?

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere'de Şirket Kurmak ve Şirket Türleri

Bu durumda yaptırmanız gereken sigortanın ismi professional indemnity insurance. Bu sigorta türü profosyonel hizmetlerde doğabilecek zararı karşılamak üzere tasarlanmış bir sigorta. Eğer bu bahsettiğim işlere ya da onlara benzer bir iş yapıyorsanız yaptırmanız gereken sigorta bu.

Public liability insurance çok genel bir sigorta. Her türlü işyerinde müşterilerin başına gelebilecek ve doğacak zararlara karşı müşteriyi korumak için var olan bir sigorta türü.

Professional indemnity insurance ise profesyonel hizmet veren firmalara daha uyan bir sigorta. Örneğin bizim fiziksel mağazamız yok, fiziksel bir ürün satmıyoruz, müşteride boya-badana-tamirat yapmıyoruz, müşteri gelip dükkandan birşey alırken başına birşey gelem potansiyeli yok diyorsanız bu durumda professional indemnity insurance yaptırmak durumundasınız.

İşi yanlış yaparsanız, eksik yaparsanız, üsulsüz yaparsanız müşterinizin zararar uğrama ihtimali var. Professional indemnity insurance burda devreye giriyor.

İngiltere’de her iki sigortadan birini yaptırmak mecburi. Mecburi olmasının yanında ilerde başınıza bu örneklediğim şeylere benzer birşey gelirse tüm zararı cebinizden karşılamkatansa yıllık belli bir ücret karşılığında sigorta yaptırıp kendinizi sağlama almak daha iyi olur.

Bir de professional indemnity insurance proje alırken bir pazarlama desteği olarak kullanılabilir. Firmaya, “bakın bütçeniz zarar görmez, benim professional indemnity insurance’ım var” diyerek şirketinize ve size olan güveni sağlamlaştırabilirsiniz.

Kontrat imzalarken daha ikna edici olabilir.

İngiltere’ye geldiğinizde banka hesabı açtırma ve şirket kurma işlemlerinden sonra yapacağınız diğer önemli şeylerden biri de yukarda bahsettiğim sigorta türlerinden hangisinin sizin işinize uyduğunu tespit edip güvenilir bir sigorta şirketinden sigorta yaptırmak olacaktır.