İngiltere’de Suç Oranı ve Yaşanabilir Şehirler

İngiltere ve aslında tüm Avrupa ülkeleri dünyanın diğer bölgelerine göre daha güvenlidir. Avrupa kıtası adeta farklı bir dünya ve farklı bir alemdir.

Avrupa dışındaki dünya savaşlar, toplumsal sorunlar ve yüksek suç oranı gibi sorunlarla uğraşırken Avrupalılar adeta sefa sürmektedir.

Fakat insanın olduğu hiçbir yer tamamen suçtan arındırılmış değildir. Avrupa Ülkeleri’nde suç oranı dünyanın diğer bölgelerine göre daha az da olsa yine de suç ve şiddet bu ülkelerde de vardır.

Avrupa Ülkeleri’nde suç genelde alkol, uyuşturucu, kolay para kazanma isteğinin pompaladığı hırs, parçalanmış aile sorunları, maddi sorunlar gibi birçok nedenden kaynaklanır.

Bu kıtada insanların dertleri dünyanın diğer bölgelerine göre farklıdır. Avrupa dışında dertler tasalar hayatta kalmak, evin geçimini sağlamak, sağlıklı bir insan olmak, başını belaya sokmamak gibi şeyler iken Avrupa’da dertler alkol, uyuşturucu, can sıkıntısı, amaçsızlık, hayattan zevk almama vs. gibi tuhaf sorunlardır.

İngiltere’de her batı toplumu gibi tüm bu suni sorunlardan nasibini alır. Bunun üzerine bir de İngiliz kendini beğenmişliğini, ırkçılığı ve duyguları hep içine atma alışkanlığını eklersek şiddet ve suç İngiltere’de de kendine yer bulur.

İngilizler duygularını belli etmezler. Düşüncelerini de aynı şekilde. Açılmaları için sarhoş olmaları gerekir. Sarhoş olunca da adeta zincirlerinden boşanırlar ve ipin ucu kaçar.

Ayıkken yapmayacakları birçok şeyi yaparlar. Sarhoşken tüm bilinçaltı ortaya dökülür. Normalde duygularını hep içlerinde tuttukları için sarhoş olunca adeta bir patlama yaşarlar. Bu yüzden kavga ve şiddet genelde alkol ve uyuşturucunun etkisi ile olur.

Gece hayatının yoğun olarak yaşandığı, insanların sarhoş olup kontrolünü kaybettiği ortamlarda birtakım sorunların ortaya çıkması son derece alışılmış bir durumdur. Fakat bu sorunları her zaman sarhoş olan insanlar çıkarmaz. Bu durumu fırsat belleyip onları gasp edenler, intikam alanlar ya da sırf zevk için ortalığı karıştıranlar da olur.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere'de Kalacak Yer Seçenekleri

İngiltere’de şehirler güvenlidir. Bir İtalya ya da İspanya gibi hırsızların kol gezdiği bir ülke değildir ama yine de büyük şehirlerde hırsızlık olaylarına rastlanır.

Sosyal adaletsizliğin ve işsizliğin fazla olduğu yerlerde şiddet ve suç daha fazladır. Özellikle 70’li ve 80’li yıllarda sanayi devrimi sonrasının güçlü konumunu kaybetmiş Manchester, Liverpool, Leeds, vs. gibi şehirlerde işsizlik vardır ve işsizliğin suçla kol kola gezdiği sosyolojik bir gerçektir. Bu yüzden bu şehirlerde şiddet ve suç kendine yer bulur.

Londra da dünyanın diğer başkentleri gibi kalabalık ve her yerden insanın toplandığı bir yerdir. Bu da bu şehrin de suçtan nasibini almasına yol açar.

Tüm bunlara rağmen İngiltere birçok ülkeye göre güvenli bir ülkedir. Banksky’nin bir çiziminde işaret ettiği gibi İngiltere güvenlik kameraları altında yaşayan bir ülkedir. Banksy bu duruma One nation under CCTV çizimi ile işaret etmiştir.

Hemen her yerde kameralar ve alarmlar yer alır.

Bu önlemlerin dışında suçu önleyen diğer bir unsur İngiliz Polisi’nin silah taşımıyor olmasıdır. Bu nasıl olur diyeceksiniz. Yani polisin silah taşımıyor olması nasıl olur da suçu önler?

Şöyle; bir toplumda baskı ne kadar fazla ise suç o kadar fazladır. Eğer baskı çok değilse orda insanlar düşüncelerini özgürce ifade edebiliyor ve birbirine güveniyor demektir.

Baskı ortamında suç ve güvensizlik daha fazladır ve bu da daha fazla polise ve silaha ihtiyaç varmış gibi bir algı yaratır. Neticede olan daha fazla güvenlik yerine bir kısır döngü halinde suçla mücadele fakat her zaman başarısız olma şeklindedir.

Bu yüzden Amerika’da suç oranı hiç düşmez. Benzer şekilde Latin Amerika ülkelerinde de.

İngiliz polisi hem silah taşımaz hem de oldukça naziktir. İnsan Hakları’nı gözetmek zorundadır.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere’de İkinci El Eşyalarımı Nasıl Satarım?

Yüksek suç oranı denilince akla ilk gelen doğal olarak büyük şehirlerdir. İngiltere’de de en büyük şehir Londra olduğu için en yüksek suç oranı Londra’da çıkar. Fakat Londra’nın tamamındaki suç dağılımı aynı değildir. Kendi aralarında bölge bölge farklılıklar görülmektedir.

Suç oranının en yüksek olduğu bölge Westminster bölgesidir. Londra’da polise bildirilen suçların yaklaşık olarak %20’si Westminster bölgesinden yapılmıştır. Diğer bölgelerdeki ihbarların ortalaması %6-7 arası değişirken Londra’nın tam göbeğindeki bu bölge en yüksek suç oranının olduğu bölgedir. Yani burada ev tutmak istemeyebilirsiniz.

Westminster’ı Camden ve Islington %11’lik oranlarıyla takip etmektedir. Yani Londra’da işlenen suçların %40’tan fazlası bu 3 bölgede gerçekleşmektedir. 3 bölge de birbiriyle yanyana ve Londra’nın tam ortasındadır.

Peki ya bu suçlar tam olarak nelerdir? Yazının başında belirttiğim gibi genellikle alkolü fazla kaçırıp çevreyi rahatsız eden ve kavga çıkaran insanlar bu suç listesinin başını çekmektedirler. Diğer yaygın bir suç ise ve hırsızlıkdır.

En çok ihbar alan diğer suçu hırsızlık oluşturur. Hırsızlar genellikle sarhoş insanların çantalarını, cüzdanlarını vb. çalarlar ya da sen evde yokken evine girip eşyalarını çalarlar. Park halindeki arabadan çanta, kişisel eşya gibi şeylerin çalınması da bu gruba girer.

Londra’nın en güvenli bölgelerine gelecek olursak 2 bölge dikkatimizi çeker. Bexley ve Harrow. Bu 2 bölge Londra’nın dış kısımlarında bulunuyor ve suç yüzdesine bakıldığı zaman %4’lük paylarıyla Londra içerisinde en güvenli sayılabilecek bölgeleri oluşturuyorlar. Suç oranı az ve de şehir merkezinden uzakta olsalar bile suç türleri buralarda da aynı şekilde görülmektedir. Yani toplum huzurunun bozulması buralarda da en yüksek oranı oluşturmaktadır.

Londra’nın tüm bölgelerinin suç oranlarını yazmak bir yazıya sığmaz fakat bunları bulabileceğin bazı online kaynaklar mevcut. Bunların en başında İngiltere Polis’inin web sitesi www.police.gov.uk gelir. Bu siteden İngiltere’nin herhangi bir yerindeki şehrin suç haritasına bakabilir ya da maps.met.police.uk adresinden Londra’daki suç haritasına detaylı olarak ulaşabilirsiniz.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  Ne Olacak Bu İngiltere'ye Gelme Diyenlerin Hali?

Suç oranı en fazla çıkan yerler popülasyonun en yüksek oldugu bölgelerdir. Buralar genelde büyük şehirlerin merkezleri ve en turistik bölgeleridir.

Ev ararken bu haritalara bir bakmak ve suç oranlarını kontrol etmek faydalı olabilir. Benzer şekilde gece eğlenmeye ya da gezmeye gidecekseniz bu oranları ve bölgenin suç durumunu bilmeniz de tedbirli olmak açısından iyidir.

Bunları paranoyak olasınız diye anlatmadım. Yani bir yere gitmeden önce her seferinde suç oranlarını kontrol etmek gibi birşeye gerek yok. Genel olarak bilmek ve ara sıra bakmak daha sağlıklı bir yaklaşım olurdu sanırım.

Bir de bazı yerlerde suç oranları diğer yerlere göre biraz fazla görünür fakat sen o bölgenin en güvenli yerinde oturuyor olabilirsiniz. Bu durumda o genel oran sizin oturduğunuz yerde özel olarak daha düşüktür.

Burda anlatmaya çalıştığım bu oranları kontrol edin ama örneğin ev tutarken etrafı bir gezin ve sezgilerinizi dinleyin.

Mümkünse o bölgedeki insanlarla konuşup bölgeyi onlardan dinlemeye çalışın ya da onların huyunu-suyunu en azından ilk izlenim olarak sezmeye çalışın.