İngiltere’ye Geldikten Sonra Yapılacaklar

Ankara Anlaşması Vizesi başvurunuzu yaptınız ve heyecanlı bir bekleyişten sonra güzel haberi aldınız. Vize başvurunuz kabul edildi!

Peki şimdi ne yapacaksınız?

Vize aldığınızda yaptığınız şey muhtemelen vizenize bakıp bakıp gülümsemektir. Oldukça mutluluk verici bir dönemdir. Bu birkaç gün sürer ve sonrasında İngiltere’ye gitme ve yapılacak ilk işleri halletme telaşı başlar.

Peki vize aldıktan sonra yapılması gerekenler neler? Bu yazımda bunları anlatmaya çalıştım.

Vize başvurunuz kabul edildiğinde pasaportunuza yapıştırılan vize belgesindeki vize 1 ay süreli geçici vizedir.

Bu geçici vize İngiltere’ye giriş yapmanızı sağlar. Süresi dediğim gibi sadece bir aydır. İngilizce’de buna vignette visa denir.

Ankara Anlaşması Vizesi ilk etapta bir yıldır fakat bu bir yıllık vizeyi İngiltere’ye bu 1 aylık geçici vize ile giriş yapmalı ve onaylatmalısınız. Bu onaylatma ayrıca bir işlem gerektirmez. Biletinizi alır, İngiltere’ye geçici vizenizle gelirsiniz. Sonraki adım İngiltere Vize Ofisi’nin size verdiği 1 yıllık vizeye sahip olduğunuza dair belgeyi alıp bununla ve vize başvurunuz sırasında BRP kartınızı alacağınızı belirttiğiniz Post Office’e gitmektir. Buraya pasaportunuz, vize ofisinden gelen BRP ile ilgili eposta ve 1 yıllık vize aldığınızı belirten İngiltere Vize Ofisi (Home Office) belgesi ile gitmeniz gerekir.

İngiltere’ye girişten sonra yapılması gerekenler, en az vize başvurusu kadar önemlidir. Artık resmi olarak İngiltere’de yaşayacağınızı ve çalışacağınızı teyit etmeniz gerektiğinden bu işlemleri geldiğiniz ilk günlerde yapmanız isabetli olur.

İngiltere’ye geldiğinizde ilk günlerde yapılacak şeyleri aşağıda liste halinde sıralamaya çalıştım. Her listede o işlemle ilgili yazı linkinden ilgili yazıya gidip detaylı bilgi alabilirsiniz.

BRP (Biometric Residence Permit) Kartını Alma

Polis Kaydı

NINo (National Insurance Number) Başvurusu

Hangi Muhasebeci ile Çalışacağına Karar Verme

Şirket Kurma

Banka Hesabı Açma

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  Herkes İngiltere Ankara Anlaşması Uzmanı

Şirket İçin Gereken Sigortaları Yaptırma

Kalacak Yer Bulma ve Ev Kiralama

Aile Hekimine Kaydolma

Türkiye’deki Adresini İngiltere’ye Aldırma

Elbette bu temel işlemlerin dışında kişiden kişiye değişebilecek başka şeylerde olabilir. Fakat İngiltere’ye geldiğinizde ilk günlerde yapılması gereken işlemler genelde bunlardır.