Londra’da Şehir Dışında Yaşayıp İşe Trenle Gelip Gitmek

İngiltere’de büyük şehirler ve özellikle de başkent Londra’da yaşam her açıdan pahalı. Londra bu konuda dünyanın diğer başkenleri ile yarışır durumda ve ilk sıraları kimseye kaptıracak gibi de görünmüyor.

Bu durum özellikle ev kiralarında kendini gösteriyor. Hatta en büyük masraf kalemi barınma desem yanlış olmaz. Özellikle İngilizler’in tube dediği bizim metro dediğimiz ulaşım ağının Zone 1, Zone 2 ve hatta Zone 3’e kadar olan dairsel alan merkezi yerler olarak kabul ediliyor ve bu bölgelerde kiralar yüksek.

Birçok insan bu kiraları karşılayamıyor ve ya oda kiralayıp bir göz bir odada yaşıyor ya da daha geniş bir yerde ailesi ile de yaşayabileceği daha geniş bir yer arayışına giriyor. Öyleki Londra’da merkezi bir yerde bir daireye 1200-1500 sterlin kira öderken bu paraya şehrin biraz daha dışında bir yerde koca bir Viktorya stili 2 katlı İngiliz evi kiralayabiliyorsun. Üstelik bahçesi de oluyor. Aradaki yaşam kalitesi farkını varın siz hesap edin.

Bunu yapmak İngiltere’de de oldukça popüler. Özellikle çalışan kesim ve öğrenciler şehir merkezinin dışında yaşar ve her gün belli bir mesafeyi kat edip işe veya okula gider. Bu durumun maddi olarak sana bir katkısı olabilir fakat biraz tasarruf etmek için göze almanız gereken şeyler de mevcut.

Bunları örneklemeye çalışayım.

İnsanlar tam olarak nerede yaşadığını anlamazlar. Çok büyük bir mesele olmasa da sürekli açıklamak ya da tarif etmek zorunda kalırsınız. Mesela Luton’dan daha kuzeyde yaşıyorsanız orayı referans alıp anlatabilirsiniz tabii ki ama yine de kaldığınız yeri tam olarak anlatamazsınız. Luton’dan da kuzeyde olduğunu duyanlar size uzaydan geliyormuşçasına davranırlar. Sanki şehir dışı hiç var olmamış ve orada yaşayan insanlar merkezde iş sahibi olamazmış gibi düşünebilirler.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  Londra Metrosu

Ekstra masraf çıkar. Londra’daki ulaşım ağında indirimlerden ve kolaylıklardan faydalanmak için Oyster kart kullanılır. Bizdeki Akbil, İstanbul Kart, Kentkart, vs. gibi. Eğer kartın örneğin Londra’da Zone 1-2-3’ü kapsıyorsa diğer uzak bölgelere gittiğinizde ekstra ücret ödemek durumundasınız. Ya da o bölgeleri de kapsayan Oyster kart ya da Railcard almanız gerekir. Bu da ekstra maliyet anlamına gelir. Hatta şehir dışında yaşayan İngilizler -tüm param trene ve otobüse gidiyor arkadaş- diye çok yakınırlar.

Eş-dost-arkadaşların size gelmesi biraz zorlaşır. Hem tarif etmen hem de normalden erkenden yola çıkmaları gerekir. Fakat yine de çok dert olmaz zira seven eş-dost-arkadaş siz fizanda da olsanız ziyarete gelir.

İşten yorgun çıktıysan uzak olan evine gitmek gözünde büyür. İş yorgunluğu bir de yol yorgunluğu derken eve yorgun gelirsiniz. Bu durumda yapılacak en güzel şey yolda seni oyalayacak kitap, film, müzik, oyun vs. gibi birşeylerle oyalanmaktır.

Sosyal hayatını aktif tutmak ayrı bir sıkıntı olur. Hafta sonları işe gitmesen bile bir arkadaşınızın doğum günü olur, bir kutlama olur vs. derken yine o uzun yolu çekip merkeze gitmek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca yaşadığınız bölgedeki barlar şehir merkezine oranla çok daha erken saatlerde kapanır. Buralarda sosyalleşme imkanı şehir merkezine göre daha azdır.

Sabah erken uyanma konusunda sorunları olan biriyseniz sabah erkenden kalkıp o kadar yolu tepmek zor olur. Uykunuzdan biraz feragat edersiniz ve bunun için de erken yatman gerekir. Neyseki İngiltere’de trenler hem çok güvenli hem de rahattır, yolda rahatça uyuyabilirsiniz.

Sadece şehir dışında yaşamanın mı kötü yanları var peki? Şehir merkezinin bitmek bilmeyen hengamesi, kalabalık sokakları, çok yüksek kira ve yaşam fiyatları insanları şehir dışında yaşamaya iten başlıca sebeplerden. Hatta bu konuyla ilgili olarak lifeafterlondon.com isimli bir site kurulmuş. Bu sitede Londra’dan taşınmak isteyen insanlar birbirleriyle fikir alışverişinde bulunup nereye taşınacaklarına karar kılıyorlar.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  Londra Metrosu

Bunların da ötesinde taşınacak olanlara taşımacılık ve yeni ev konusunda yardım eden insanlar da mevcut. Kısacası bu konu üzerine kurulmuş güzel bir site. Londra çevresindeki şehirler hakkında derinlemesine bilgi alıp, hangi şehre taşınacağınıza karar verebilirsiniz. Ayrıca şehirlerin Londra ile olan bağlantılarının yanı sıra şehirlerdeki hayat hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Şehir merkezinde evi başkasıyla paylaşarak sadece bir oda için ödeyeceğiniz ücret şehir dışında tek başına yaşayabileceğiniz bir evden daha pahalıya gelebilir. Her günün 1 saatini yolda geçirmeyi göze alarak kendi evinizde kafanızı dinleyerek bir hayat kurmak ve yaşamak mümkün.

Ayrıca İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde yaşayan insanlarımız için bu olay zaten alışılmış bir durum.

Üstelik İngiltere ve Londra’da İstanbul’un hengamesi, düzensizliği, trafik sıkışıklığı ve güvenlik sorunlarının hiçbiri yok. Burda 1 saatlik yol İngilizler’e uzun gelir fakat İngiltere’deki tren, metro ve otobüs ağı o kadar iyi ve o kadar güvenlidir ki biz Türkiye’den gelenlere bu mu uzak yol bu yolda ne varki dedirtir.

Örneğin Londra 1, 2 ve 3. bölgelerde oda fiyatları aylık 600-700 sterlin artı faturalar olarak başlar. Hatta 1. bölgede aylık 700 sterlinden daha ucuza bir oda bulmak oldukça zordur. Ama örneğin Londra’ya toplu taşımayla sadece 1 saat mesafede bulunan Kent vilayetinde ise fiyatlar uygun. 2 ya da 3 odalı daireler aylık 600-700 sterlinden başlıyor. Durum böyle olunca da insanlar şehir merkezinde yüksek fiyata tek bir odada yaşamaktansa 1 saatlik mesafede biraz daha fazla verip kendi dairesini tutabiliyor.