Londra’nın Müzeleri ve Müze Kültürü

Bu yazımızın başlığı Londra’da Ücretsiz Gezilebilecek Müzeler olabilirdi ve başlığın anlamı yine aynı olurdu çünkü Londra’da müzelerin çoğu ücretsizdir.

Londra’da dünyanın en meşhur, herkesin duyduğu ve gitmek istediği müzeleri hiçbir ücret ödemeden gezebilirsiniz.

Bu durum İngiltere’nin genelinde böyledir, Londra’da da durum aynı. Müzelerin hemen hepsi ücretsiz.

Müzelerin hepsinde o müzeye dair şeylerin satıldığı bir dükkan ve müzeyi gezerken dinlenip birşeyler yiyip-içebileceğiniz bir kafe-restoran da mevcut. Bunlar Londra’da müzeciliğin kalitesini göstermesi açısından da dikkat çekici.

Ayrıca Londra’da ve tüm İngiltere’de müzelerin yaşayan ve çok aktif merkezler olduğunu söyleyebilirim. Müzelerde sürekli yeni sergiler, dönemsel etkinlikler, kutlamalar ve benzeri birçok aktivite olur ve bunların hemen hepsi ücretsizdir.

Müzelerle ilgili diğer dikkat çekici birşey ise müzelerde belli saatlerde ücretsiz turlar ve gönüllü rehberlik hizmeti veren rehberler mecvuttur ve bunlar da yine ücretsizdir. Müzeyi gezerken başka yerde duyamayacağınız detayları bu rehberlerden dinleyebilirsiniz.

Londra’nın dünyaca ünlü ve hiçbir ücret ödemeden gezebileceğiniz müzeleri sizler için derlemeye çalıştım.

British Museum

Londra diyince akla ilk gelen müzlerden. Dünyanın birçok yerinden toplanıp bu müzeye getirilen her türlü eserin sergilendiği British Museum görülmeye değer müzelerin başında geliyor. Örneğin Rosetta Sözlükleri’ne ismini veren Rosetta Taşı burda. Başka bir örnek çok eski dönemden kalma Yunan tapınağı Partenon’a ait heykeller ve daha benzeri birçok tarihi ve estetik değeri yüksek olan şey.

British Museum’ın yeri ve ziyaret saatlerine www.britishmuseum.org adresindeki web sitesinden bakabilirsiniz.

Natural History Museum

Dinazor modellerinden baline iskeletine ya da en nadide kelebekten adını hiç duymadığınız bir kuş türüne ya da bitkiye kadar doğada var olan aklınıza gelebilecek birçok şeyin sergilendiği bir doğa müzesi. İnsanın doğaya olan ilgisini ve bilgisini yeniden tazeleyebilecek heyecan verici bir müze.

Natural History Museum’ı hangi saatlerce gezebileceğinize ve yerine www.nhm.ac.uk adresinden bakabilirsiniz

National Gallery

Orta Çağ’dan günümüze kadar 2000 farklı resmin bulunduğu bir resim müzesi Natipnal Gallery. Bir günde gezilemeyeceğine garanti verebilirim ama 1 günde iyi bir başlangıç yapılabilir. Sadece resim meraklılarının değil hemen herkesin ilgisini çekebilecek bir müze National Gallery. Müzede resimleri sergilenen ressamlardan sadece bazıları Da Vinci, Botticelli, Caravaggio, Van Gogh…

National Gallery’ye nasıl gidebileceğinize ve ziyaret saatlerine www.nationalgallery.org.uk adresindeki web sitesinden bakabilirsiniz.

Science Museum

Sanayi Devrimi’ni başlatan buhar motorlarından tutun da günümüzdeki en teknolojik cihazlara kadar bilim ve teknoloji adına akla gelebilecek birçok şeyin sergilendiği bir müze Science Museum. Alet, edevat, bozma-yeniden yapma, mekanik, elektrik, bilgisayar, vs. gibi şeylere meraklı çocuklar için adeta bir cennet, büyükler için ise geçmişten günümüze teknolojinin nasıl hızlı ilerlediğini gösteren bir yer.

Science Museum’a nasıl gidebileceğinize ve ziyaret saatlerine www.sciencemuseum.org.uk adresindeki web sitesinden bakabilirsiniz.

Victoria and Albert Museum (V&A)

Heykel, resim, fotoğraf, mücevher, moda, mobilya ve aklınıza gelebilecek daha birçok kategoride birçok tarihi ve bir o kadar da ilgi çekici nesnenin sergilendiği bir müze Victoria and Albert Müzesi ya da diğer adı ile V&A.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  Türkiye’deki Adresinizi İngiltere’ye Aldırma İşlemi

Öyleki sergilenen toplam nesnelerin adedi 2. 3 milyon kadar!

V&A’ya nasıl gidebileceğinize ve ziyaret saatlerine www.vam.ac.uk adresinden bakabilirsiniz.

Tate Modern

Eski bir elektrik santrali olan Tate Modern binası günümüzde modern sanata ebsahipliği yapıyor. Dünyanın her yerinden seçilen sanatçıların hemen her alanda modern sergi ve eserlerinin yer almakta olduğu bir yer Tate Modern. Sanatseverlerin adını mutlaka duyduğu ve gitmek istediği bir yer. Londra’nın meşhur St. Paul Katedrali’nin yakınında merkezi bir komumda olan Tate Modern her dönem farklı sergilere ve etkinliklere ev sahipliği yapıyor ve takip edilmeyi hakediyor.

Tate Modern’deki güncel sergileri, etkinlikleri, ziyaret saatlerini ve Tate Modern’e nasıl gideceğinize www.tate.org.uk adresinden bakabilirsiniz.

Museum of London

Şehir Müzesi kavramını en güzel yerine getiren müzelerden biri Muesum of London. Londra’nın geçmişten günümüze tüm tarihine ışık tutan ve Londra’ya ait farklı birçok şeyin görülebileceği oldukça ilgi çekici bir şehir müzesi. Londra’da bulunduğu konumun kendi içinde mimari farklılıkları barındırması açısından da ilgi çekici olan bu müzeyi hangi gün ve saatlerde gezebileceğinize ve müzenin konumuna dair detaylara www.museumoflondon.org.uk adresinden bakabilirsiniz.

Imperial War Museum

İngiltere’nin yer aldığı ve ayrıca hem dünyayı hem de Avrupa’yı kasıp kavuran savaşlarda kullanmış silah, araç, ekipman, harita ve daha birçok şeyi bir arada görebileceğiniz bir savaş müzesi. Savaş’ın insan bedeninde ve ruhunda yarattığı tahribatı ve insanoğlunun kendi yaptığı makinalarla kendisine nasıl hücum ettiğine tanık olabileceğiniz bir müze. Savaşlar ve savaşların tarihine ilgi duyanlar için görülmeye değer bir müze.

Imperial War Museum’un açık olduğu gün ve saatlere ve konumuna www.iwm.org.uk adresinden bakabilirsiniz.

Horniman Museum and Gardens

Adeta kendi halinde bir saklı bahçeyi andıran bir müze Horniman Muesum and Gardens. Anropoloji, insanlık tarihi ve enteresan müzik aletleri gibi farklı şeyleri görüp bahçesindeki çiçeklerin tadını çıkarabileceğiniz farklı ve ilgi çekici bir müze. Bir hafta sonu gününü güzellikler içinde değerlendirmek için gezilebilecek müzelerden.

Bu müzeyi hangi saatlerde ziyaret edebileceğinize ve müzenin konumuna dair bilgilere www.horniman.ac.uk adresinden bakabilirsiniz.

National Maritime Museum

Dünyadaki tüm saatlerin kendini Greenwich Ana Saati’ne göre ayarladığını bilirsiniz. GMT saati ismi burdan gelir. İşte buna ismini veren Londra’nın Greenwich bölgesidir ve bu bölge astronomi ile ünlenmesinin yanında bir de İngiltere’nin denizcilik tarihi açısından da çok önemli ve meşhur bir bölgesidir.

National Maritime Museum’da İngiltere’nin çok eski dönemlerden bugüne hem sivil hem de askeri denizcilik tarihini tanıma ve farklı gemileri ve denizcilikle ilgili birçok şeyi görme imkanı bulabilirsiniz. Müze ayrıca Fransızlar’ın ünlü komutanı Napolyon’a ilk yenilgisini tattıran ve onun ilerleyişini durduran ünlü amiral Nelson’a ait kişisel eşyaları ve Amiral Nelson’un hayat hikayesini bulabileceğiniz bir yer.

National Maritme Museum’a nasıl gideceğinize ve ziyaret saatlerine www.rmg.co.uk/national-maritime-museum adresinden bakabilirsiniz.

V&A Museum of Childhood

Çocuklar için başka bir harikalar diyarı daha. Taa 1600’lü yıllardan günümüze her türlü oyuncak ve çocukların hayatında ve hayal dünyasında yer etmiş birçok şeyi bu müzede görmeniz mümkün. Çocukları çok heyecanlandırabilecek ve hatta birkaç kez daha gitmek isteyebilecekleri bu müze Londra’nın en güzel parklarından biri olan Victoria Park’a da yakın.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere'de Aile Hekimine Kaydolma

Bu müzenin ziyaret saatleri ve konumuna www.vam.ac.uk adresinden bakabilirsiniz.

Sir John Soane’s Museum

İngiltere Merkez Bankası’nın mimarı olan Sir John Soane’ın eski evi olan bu müzede sergilenen en dikkat çekici şeylerin başında herhalde firavun Seti I’in orjinal lahiti gelir. Müzede antikalar, resimler ve tarihi birçok nesne sergilenmekte. Eski Mısır ve firavunların tarihine meraklı olanlar için ilgi çekici olduğu kadar tarih ve antika meraklısı olan herkesin ilgisini çekebilecek bir müze.

Bu müzenin ziyaret saatlerine ve konumuna www.soane.org adresinden bakabilirsiniz.

Guildhall Art Gallery and Roman Amphitheatre

Pek bilinmese de Londra’da da bir amfi tiyatro mevcut! Guildhall Art Gallery yapılırken 1988 yılında keşfedilen hem bu amfi tiyatroyu hem de Guildhall Art Gallery yani Guildhall Sanat Galerisini birlikte gezebilirsiniz.

Ulaşım ve ziyaret saatlerine www.guildhall.cityoflondon.gov.uk/art-gallery adresinden bakabilirsiniz.

The Wallace Collection

18.yüzyıldan kalma Fransız resimlerinin sergilendiği bu müze Titian, Canaletto, Rembrandt’ın eserlerini de sergiliyor. Oxford Street’e yakın olan müzeyi hangi saatlerde gezebileceğinize ve konumuna www.wallacecollection.org adresinden bakabilirsiniz.

National Portratit Gallery

Dünyanın en büyük portre resimlerinin yer aldığı müzelerin başında gelen National Portrait Gallery resme merakı olan ve portre çalışmalarına ilgi duyanlar için eşsiz bir müze. Portrelerin sergilenmesinin dışında portreyi çizen ressam ile portresi çizilen kişi arasındaki bağlara ve ilişkilere de dikkat çekmesi ile de farklı bir yaklaşımı olan bir müze.

Bu müzenin ziyaret saatleri ve konumuna www.npg.org.uk adresinden bakabilirsiniz.

Tate Britain

Bu müzeyi yukarda bahsettiğimiz Tate Modern ile karıştırmamanızı önererek başlamak isteriz. Her ne kadar Tate Modern ile isimleri benzese de Tate Britain farklı bir müze. JMW Turner, Gainsborough, Whistler, Bacon gibi sanatçıların eserlerinin yer aldığı bu müze sergilenen resimlerle dikkat çekiyor.

Müzeye ulaşım ve ziyaret saatleri için www.tate.org.uk adresine bakabilirsiniz.

Royal Air Force Museum

İngiltere’nin askeri havacılık tarihi ile ilgili geçmişten günümüze kapsamlı bir müze. İkinci Dünya Savaşı’nda Naziler’e diz çöktüren ve Naziler’in sonunu başlatan başarılı İngiltere Hava Kuvvetleri Uçakları’ndan ve pilotlarla ilgili eşyalardan tutun da İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin kullandığı her türlü uçak, ekipman, silah ve daha birçok şeye evsahipliği yapan bir müze.

Bu müzenin açık olduğu saatler ve konumuna www.rafmuseum.org adresinden bakabilirsiniz.

Welcome Collection

İlaç, psikoloji ve insana dair bilimsel ve pratik kullanımı olmuş birçok nesnenin sergilendiği bir müze. İlaçta tablet kavramının nerden geldiğine dair, Hindistan’dan getirilen doğal ilaçların günümüzde bile nasıl en çok kullanılan ilaçlara dönüştüğüne dair, insan vücudunun detayları hakkında geçmişte yapılan teorik ve pratik çalışmalara ve daha birçok ilgi çekici konuya evsahipliği yapan bir müze.

Müzenin konumu ve ziyaret saatlerine www.wellcomecollection.org adresinden bakabilirsiniz.

British Library

Shakespeare’ın First Folio’su, Leonardo Da Vinci’nin not defteri ya da Magna Carta’nın eşsiz bir kopyası burda. Dünyanın en nadir bulunan yazılı eserlerinin yüzbinlercesi ve günümüzde yazılan değerli eserlerin bulundurulduğu bir müze. Müze olmasının yanında aktif bir kütüphane. Yazılı eserlere dair eşsiz bir müze olan British Library  sizin gidip salonlarında kitap okumanızı ya da dilerseniz ders çalışıp ödevlerinizi yapmanızı beklerken aynı zamanda yorulunca da kafesinde bir kahve molası verebileceğiniz bir yer.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir ===>  İngiltere’de Suç Oranı ve Yaşanabilir Şehirler

Dönemsel farklı etkinlik ve sergilere evsahipliği yapması açısından da takip etmeye değer.

British Library’ye ulaşım ve ziyaret saatleri için www.bl.co.uk adresine bakabilirsiniz.

Whitechapel Gallery

Modern sanat meraklılarının ilgisini çekebilecek müzelerden biri meşhur Tate Modern olduğu gibi bir diğeri de yine Londra’daki Whitechapel Gallery.

Sergi, workshop ve etkinliklere de evsahibi yapan bu galeri dönem dönem ünlü sanatçıları ve eserlerini de ağırlıyor.

Whitechapel Gallery’ye ulaşım ve ziyaret saatleri için www.whitechapelgallery.org adresine bakabilirsiniz.

Museum of London Docklands

Sanayi Devrimi öncesi ve sonrasından uzun bir süre dünya ticaretine liderlik etmiş İngiltere’nin bu gücü kuşkuşuz o dönem denizlere hakim olması ve çok güçlü ticari limanlara sahip olmasından gelir.

İşte bu güçlü ve zamanında çok aktif çalışan limanlardan biri de London Docklands’dır. Zamanının en büyük liman ve ticaret merkezlerinden biri olan London Docklands günümüzde güzel bir müze. Hem tarih, hem denizcilik hem de ticaretin tarihine dair birçok şeyin görülebileceği müze aynı zamanda çocuklar için müzenin temasına göre tasarlanmış güzel bir oyun alanına sahip. Gezerken yorulursanız kafesinde birşeyler yiyip içebileceğiniz bu müze Londra’nın kanallarını görme açısından da güzel bir imkan sunuyor.

London Docklands Müzesi’nin konumu ve ziyaret saatleri için www.museumoflondon.org.uk/museum-london-docklands adresine bakabilirsiniz.

National Army Museum

Sadece İngiltere’nin kazandığı zaferlerden oluşan askeri tarihine değil aynı zamanda İngiltere’de gerçekleşmiş sivil savaşlara dair şeyleri de görebileceğiniz bir askeri tarih müzesi. İngiltere tarihine meraklı olanlar için gerçekten ilgi çekici bir müze.

Müzenin konumu ve ziyaret saatleri için www.nam.ac.uk adresine bakabilirsiniz.

Serpentine Galleries

Uluslararası modern sanat çalışmalarına evsahipliği yapması ile öne çıkan bu müzede dünyanın farklı yerlerinden sanatçıların eserlerini görme imkanı bulabilir ve müzenin dönemsel etkinlik ve sergilerine katılabilirsiniz.

Bu müzenin konumu, müzedeki etkinlikler ve ziyaret saatleri için www.serpentinegalleries.org adresine bakabilirsiniz.

***

Londra ve tüm İngiltere müzecilik açısından oldukça ilerdedir. Müzeleri hem gezmek hem de müzelerde yapılan dönemsel etkinlik ve sergileri takip etmek yeni şeyler keşfetmek için harika yollar sunar.

Yazımın başında da belirttiğimiz gibi Londra ve tüm İngiltere’de müzelerin çoğu ücretsizdir ve kafe-restoran, müzeye dair şeylerin satıldığı dükkan ve ücretsiz tur ve rehberlik hizmeti sunar. Tüm bu imkanlar müzeleri sadece bir defa gezilip görülecek yerlerden öte ve güzel vakit geçirilebilecek yerler yapmaktadır.